Spēles apskats – The Quacks of Quedlinburg

Jun 14 , 2019

1 Komentāri

Andrejs Timofejevs

Spēles apskats – The Quacks of Quedlinburg

Mehānikas: maisiņa optimizācija (bag building)

Spēles sarežģītība: viegla

Spēles ilgums: 60 min

Spēlētāju skaits: 2-4

Labākais spēlētāju skaits: 3-4

Valoda: Vismaz vienam spēlētājam jāzina angļu valoda

Pērn par vienu no veiksmīgākajiem spēļu dizaineriem viennozīmīgi var nosaukt Wolfgang Warsch, jo trīs viņa spēles tika nominētas pasaules prestižākajai galda spēļu balvai “Spiel des Jahres/Kennerspiel des Jahres”. Tas bija lieliskais “Ganz schon clever”, Latvijā jau zināmais “The Mind” un “The Quacks of Quedlinburg”, bet tikai Quacks patiešām ieguva balvu, kā gada labākā stratēģiskā spēle. Kas spēlē tik labs? Par to arī šai aprakstā.

Tematika:

Reizi gadā, Vācijas pilsētiņā Quedlinburgā norisinās milzīgs, deviņu dienu ilgs gadatirgus, kurā sabraukuši burvji un raganas, kas savā starpā sacenšas dažādu dziru brūvēšanā. Piekritīsiet, ka tēma ir stilīga. Bet vēl stilīgāks ir fakts, ka katram spēlētājam ir pašam savs katls, kurā ar kartona žetoniem patiešām tiek brūvētas dziras, kurās met iekšā mandregora saknes, zirnekļus, putnu galvas, mušmires un visādas citādas draņķības. Tāpat, šīs dziras dažreiz mēdz uzsprāgt. Manuprāt, šis ir lielisks piemērs, kā samērā abstraktas mehānikas padarīt ļoti tematiskas.

Komponentes:

Spēle sastāv no kaudzes kartona, jeb 4 lieliem kartona podiem, pāris kārtīm un 215 žetoniem, ko pie laba prāta nav iespējams sašķirot un organizēt dažādos maisiņos, tāpēc es tos turu kopējā maisā, kas izskatās kā apēdis varavīksni. Taču pati spēle ir stilīgi vizuāli noformēta. Lielie katli tiešām izskatās kā kalti, spēlē ir ļoti intuitīvs un saprotams ikonogrāfiju dizains, kas palīdz man to iemācīt 5-7 minūšu laikā. Tāpat, ar komponenšu kvalitāti viss ir kārtībā.

Mehānikas:

Spēle noris 9 raundus, kuru laikā spēlētāji velk no saviem melnajiem maisiņiem un liek žetonus katlā, kas strādā kā spirālveida skala ar augošām vērtībām. Žetoniem ir dažāda vērtība, (1, 2, 3, 4) no kā atkarīgs, cik tālu spēlētāji pavirzās savā skalā. Taču maisiņā ir arī baltie žetoni, kuru vērtība katlā nedrīkst pārsniegt 7, jo tad katls uzsprāgs #vissirslikti. Taču būtiskākais ir tas, ka katram no 7 žetonu veidiem ir cita īpašība. Piemēram, viens ļauj pavirzīt žetonus vairāk uz priekšu, cits dod iespēju palielināt skaitu no kāda uzsprāgst katls. Spējas ir viegli saprotamas, bet ļoti interesantas, kā arī katru reizi maina spēli, jo pieciem no žetonu veidiem katram ir 4 dažādas iespējamās spējas, ko katrā spēlē var variēt.

Pēc katra raunda spēlētājiem ir iespējas iegādāties jaunus žetonus, ko iemest savā melnajā maisā, kas tiks atkal izmantots nākamajā raundā. Svarīgi, ka spēlētāji nekad nedrīkst skatīties, kāds izskatās viņu izveidotais maisa sastāvs. Viņi, protams, var mēģināt to atcerēties, bet vienmēr var gadīties brīži, kad maisā ieliktas 4 mušmires, bet spēlētāji nespēj izskaidrot, kāpēc neviena no tām netiek izvilkta.

Paralēli ir dažādi notikumi katra raunda sākumā, kas citreiz palīdz, citreiz traucē spēlētājiem, ir papildus uzlabojumi, ko var iegādāties par rubīniem, eleganta žurku astu palīgmehānika pēdējiem spēlētājiem, kā arī spēles katli ir divpusēji, vienkāršākai un sarežģītākai spēlei.

Kā liels pluss spēlei ir tas, ka visi gājieni notiek paralēli, kas nozīmē, ka spēlētāji praktiski visu spēles laiku ir iesaistīti un piedalās spēlēšanā. Tas ļoti palīdz spēles dinamikai un palīdz 9 raundus reāli izspēlēt līdz stundai.

Vairākspēlējamība:

Šeit tā ir ļoti augsta jau pamatspēlē, jo mainot žetonu spējas, mainās to sinerģijas un spēlētājiem nākas pieņemt atšķirīgus lēmumus. Taču ņemot vērā, ka šī ir titulēta spēle, tai jau ir izdots pirmais paplašinājums un esmu pārliecināts, ka būs vēl vismaz 3, kas spēli padarīs vēl vairākspēlējamu.

Vērtējums:

Quacks ir viegla spēle, tajā ir iesaistīts diezgan daudz veiksmes un to vajag paturēt prātā, taču 9 raundos veiksme izlīdzinās, kā arī man ir sajūta, ka spēlējot spēli es pieņemu nozīmīgus lēmumus, kas ietekmē manu rezultātu. Kopumā Quacks ir 60 minūšu “Ultimate Fun”, kas ļoti labi spēlējama ar jebkuru ģimenes locekli un līdz šim bijis liels hits manas ģimenes un draugu lokā. Vērtējums 8 no 10.

 

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55.

Board Game Geek reitings: 7.6

Autors: Kristaps Auzāns

Bildes no Board Game Geek.


1 Komentāri

  • 14 Jun 2019 Valdis Dravnieks

    Skatos, ka internetā spēle nav pieejama.
    Vai patiešām var braukt uz veikalu un uz vietas būs?

    Savādāk šis mazliet maldinoši – Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55.


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti