Catan: PIlsētas un bruņinieki paplašinājuma apskats

Apr 23 , 2019

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Catan: PIlsētas un bruņinieki paplašinājuma apskats

Spēles apskats – Catan: Cities & Knights (Pilsētas & Bruņieki)

Mehānikas: Tirgošanās/Ekonomiskā

Spēles sarežģītība: vidēja

Spēles ilgums: 90-120 min

Spēlētāju skaits: 3-4

Labākais spēlētāju skaits: 4

Valoda: ir latviešu izdevums

Nenoliedzami, latviešu ģimenes spēļu karaliene jau daudzus gadus pārliecinoši ir Catan – tā spējusi vakaros neskaitāmas ģimenes atraut no TV ekrāniem, kā arī radījusi ne vienu vien kašķi, kad laupītājs ticis uzlikts uz tava ienesīgākā lauciņa. Lai gan uzskatu, ka Catan pati par sevi ir ļoti pilnīga spēle, to ir iespējams padarīt par ko krietni vien nopietnāku. Šoreiz par “Catan uz steroīdiem” jeb paplašinājumu: “Pilsētas & Bruņinieki”

Tematika

Pilsētas & Bruņinieki ir kā Catan 2. stāsta daļa jeb turpinājums. Līdzšinējie kolonisti ir nostabilizējušies salā, un nu tiem ir iespēja attīstīt pilsētas, ražot jaunus resursus, dibināt bruņinieku ģildes un veicināt labklājību, taču - kur labklājība, tur vienmēr uzrodas kāds, kas grib daļu no tās, tāpēc tagad Catan ieceļotājiem uzglūn laupītāji, kas nenovēršami tuvojas un ir gatavi jaukt un dedzināt spēlētāju neaizsargātās pilsētas.  

Komponentes

Paplašinājumā ir ļoti daudz dažādu jaunu elementu, kas atbilst ierastajām, biezajām un kvalitatīvajam Catan komponentēm. Pašam gan ir pirmā izlaiduma Catan, bet arī jaunākajam izlaidumam viss ir viegli savietojams ar pamatspēli. Paplašinājumā spēlētājiem tiek dotas pilsētu grāmatiņas, kas paralēli tiek attīstītas un dod piekļuvi jaunām trīs veidu attīstības kārtīm, ir trīs jaunu veidu resursi, pilsētas mūri un bruņinieki. Paplašinājums iedod daudz jaunu un interesantu elementu, kas ievērojami atsvaidzina un pārveido spēli.

Mehānika

Pirmā lielā atšķirība ir tā, ka pilsētas ražo nevis divus vienādus resursus, bet vienu ierasto un vienu jauno. Piemēram, rūdas lauciņi ienes gan rūdu, gan naudas kārtis. Šie jaunie resursi tiek likti lietā, lai attīstītu pilsētas grāmatiņas, no kuru attīstības pakāpes atkarīgs, cik daudz attīstības kāršu varēs iegūt. 

Tieši attīstības kārtis ir paplašinājuma stilīgākā daļa. Ja pamata Catan vienīgās interesantās ir ceļu būve, monopols un atklājums, tad šajā paplašinājumā ir trīs kavas dažādu traku attīstības kāršu, kā, piemēram, “medicīna”, kas pilsētu ļauj uzbūvēt par 3 kārtīm vai “alķīmiķis”, kas ļauj nevis mest, bet uzlikt pašam kauliņa ciparus. Kārtis tiešām ir foršas, tās rada daudz jaunu iespēju un stratēģijas manevru. Gājiena laikā spēlētājam paveras daudzas un dažādas jaunas iespējas. 

Tāpat jaunums ir trešais metamais kauliņš, kas norāda, kuras attīstības kārtis būs pieejamas, vai arī to, ka Catan salai tuvojas barbari. Barbari ir drauds visiem Catan iedzīvotājiem, tāpēc spēlētājiem ir iespēja rekrutēt bruņiniekus. Svarīgi, lai bruņinieku skaits būtu lielāks vai vienāds ar pilsētu skaitu, citādāk pasīvākajam aizstāvim pilsēta tiks nojaukta. Bruņinieki ir nepieciešamība, kur neviens negrib ieguldīt un tērēt resursus, bet neviens arī negrib būt vājākais aizstāvis.

Kopumā Catana vienmēr bijusi izcila spēle, ko spēlēt visai ģimenei, jo iespējas uzvarēt pastāv gan maziem, gan lieliem, savukārt Pilsētas & Bruņinieki saglabā šo īpatnību, taču padara spēli daudz bagātāku dažādām izvēlēm. Šī ir izdevība paplašināt labu spēli un kopā ar ģimeni pamēģināt uzspēlēt ko nopietnāku un apgūt vairākus jaunus spēļu konceptus.

Vairākspēlējamība

Catan dažādos tās izpildījumos ir viena no visvairāk spēlētajām manām spēlēm, un šis paplašinājums spēli padara tikai bagātāku. Principā ar paplašinājumu spēlētājiem ir divas Catan versijas - ierastā un stratēģiskākā. Vēl lielākai vairākspēlējamībai iesaku iegādāties Jūrasbraucēju paplašinājumu, kas ļauj veidot vistrakākās kartes un kuģot pa tām.

Vērtējums

Pirmo reizi, kad sen atpakaļ iegādājāmies ģimenē šo paplašinājumu, mēs ilgi Catan spēlējām tikai tā, taču ar laiku iemācījāmies novērtēt arī pamatspēles eleganto vienkāršību. Noteikti iesaku Catan papildināt, jo tā joprojām būs pieejama visiem, gan vecvecākiem, gan mazbērniem, taču nu būs arī versija ar daudz vairāk elementiem un stratēģiskākām iespējām.

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55, vai arī interneta veikalā*:  Catan: Cities & Knights (Pilsētas & Bruņieki)

Board Game Geek reitings: 7.5

Autors: Kristaps Auzāns

Bildes no Brain Games un Board Game Geek

* Bezmaksas piegāde visā Latvijā.
Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti