Izlaist līdz saturam
Āra spēles — kādas, kāpēc, kur un kā?

Āra spēles — kādas, kāpēc, kur un kā?

Teju katram ir pazīstama ideja palielināt spēles laukuma un kauliņu izmērus, pārnesot galda spēli no viesistabas uz dārzu vai pilsētas parku. Biežāk redzētie piemēri ir šahs, domino un dambrete, kā arī dažādas interpretācijas par klasisko “Cirku”. Taču tā ir tikai maza daļiņa no “lielās bildes”, ja runājam par āra spēlēm, turklāt šīs idejas nav tik modernas, kā tas varētu šķist. Lūiss Kerols uzrakstīja “Alises piedzīvojumus Brīnumzemē” jau 1865. gadā, parādot, ka kārts var būt pārģērbies spēlētājs, bet galda spēļu vēsture liecina, ka liels skaits klasisko spēļu ir piemērotas spēlēšanai arī ne tik mīlīgos laikapstākļos.

Trīs lietas, labas lietas. Ārā spēlējamas spēles varam nosacīti iedalīt trīs kategorijās: 

Katra no šīm kategorijām vairāk vai mazāk piemērota tam, cik daudz paredzēts pārvietoties un kādi laikapstākļi prognozēti. Lietainā laikā noteikti nav diez ko ērti izklāt zālē “Twister”, vējainā laikā var gadīties pazaudēt daļu no “Uno” kavas, savukārt sniega ķegļus var spēlēt tikai ziemā. 

Skatoties no cita aspekta, vērā ņemams, protams, ir arī spēlētāju vecums un skaits.  

  • Spēlēšanai ar draugiem vai ģimeni lielu jautrību sagādā tādas veiklības spēles, kā “Crazy Eggz”, dažādas vārdu minēšanas un komunikācijas spēles. Piemēram, spēli “Black stories” ir gan viegli paņemt līdzi, gan viegli iemācīt.
  • Spēlēšanai kompānijā ar ļoti dažādiem vecumiem noder spēles, kurās varat ieviest papildnoteikumus, lai tās padarītu interesantākas, uzdodot sarežģītākus uzdevumus pieaugušajiem. Piemēram, spēlē “Safari Animal Giant Dominoes” mazākie spēlētāji var aizrautīgi meklēt savienojamos dzīvniekus, bet lielie var komandai pelnīt punktus, nosaucot faktus vai atbildot uz spēles vadītāja jautājumiem. 
  • Spēlēšanai nometnēs laba ideja ir spēles, ko iespējams spēlēt komandās, vienlaikus arī kārtīgi izkustoties, piemēram, spēles “Ring Toss” un “Kubb”. “Deckscape” var noderēt komandu stiprināšanai, un to viegli vienkārši turēt rokās. Savukārt “Sonar Family” var būt alternatīva tiem, kuri vēlas vakarā ilgāk pasēdēt pie ugunskura. Ja ir laiks un iespēja ieguldīt laiku gatavojoties, noteikti būs jautri uzspēlēt āra “Riču Raču” — izpētiet oriģinālo spēli, ar dažādu krāsu krītiņiem uzzīmējiet laukumu uz asfalta vai sagatavojiet plastmasas/koka apļus (dārgāk laika un naudas ziņā), spēlētāju komandām, kļūstot par kauliņiem, vajadzēs vienādus lakatiņus un ieteicams izmantot izmērā palielus metamos kauliņus.

Radoši risinājumi īstiem spēļu entuziastiem.

Larpošana (no angļu valodas: larping, LARP — Live Action Role-playing Game) bieži tiek asociēta ar filmu, grāmatu vai vēsturisku sižetu izspēli. Šis savā ziņā savdabīgais izklaides veids izveidojās ap 1970. gadu, bet lielāku popularitāti sāka gūt aptuveni desmit gadus vēlāk. Taču, ja esat kādas lomu, stratēģijas vai politikas spēles entuziasts un pārzināt noteikumus tik labi, it kā pats tos būtu veidojis, jums nebūs grūti iedomāties, ka savu iecienīto galda spēli varētu īstenot arī kā LARP pasākumu. Tas prasīs laiku un gatavošanos, kā arī jāpārdomā, kuri spēles elementi jāpielāgo. Izpētot savu tēlu, jāpiedomā, kā tēls izturas pret citiem tēliem un kāda ir tā vērtību sistēma, tātad lielāka uzmanība jāpievērš biogrāfijām. Atkarībā no gaumes un tā, cik ilgu laiku vēlaties pavadīt spēlē, arī te ir diezgan plaša izvēle, piemēram, “Game of Thrones”, “Star Wars Imperial Assault”, “Grimm Masquerade”.

Daži noderīgi fakti.

Atskatoties uz jau minēto, ir vērts uzsvērt atziņas, kas noderēs, izvērtējot vēl citas, te neminētas spēles.

  • Koka un plastmasas detaļas nesabojās lietus, turklāt tās bieži ir arī smagākas, līdz ar to izmanotojamas spēlēšanai ārā vējainā laikā. 
  • Grūtāk pazaudējamas un vējam ne tik padevīgas ir arī spēles, kuru kauliņi magnetizējas.
  • Spēles ar vārdu minēšanu, stāstu stāstīšanu un faktu spēles var ērti spēlēt laukā, ja kāds no jums ir gatavs uzņemties spēles vadītāja lomu, turot spēles kārtis rokās.
  • Vienkāršas spēles var papildināt ar saviem noteikumiem, lai būtu interesanti kā maziem, tā lieliem.
  • Atcerieties, ka spēles detaļas var radoši aizstāt ar ārā spēlēšanai piemērotākām.
  • Spēlētāji arī var iejusties spēles kauliņu lomā.
  • Spēles, kuru pamatā ir metamie kauliņi, aizņemt salīdzinoši maz vietas, ir laikapstākļu drošas un viegli pielāgojamas vai papildināmas.

Piedāvājam arī noskatīties video par to ko darīt ārā.

Iepriekšējais raksts Spēļu jubilejas svin ar ekskluzīviem izdevumiem
Nākamais raksts Atklājam online turnīru sezonu ar Yu-Gi-Oh TCG

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki