Viticulture Essential edition apskats

May 05 , 2019

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Viticulture Essential edition apskats

Spēles apskats – Viticulture Essential edition

Mehānika: strādnieku izvietošana (worker placement)

Spēles sarežģītība: vidēja

Spēles ilgums: 90 min

Spēlētāju skaits: 1-6

Labākais spēlētāju skaits: 3-5

Valoda: daudz teksta svešvalodā

Jelgavas Galda spēļu kluba ziemas nometnes laikā notika pirmais Latvijas Viticulture čempionāts, ko ar balvām atbalstīja arī “Stonemaier games”. Un pavisam negaidīti, brīnumainā kārtā, man izdevās tajā uzvarēt, tāpēc tas ir kauns un negods, ka joprojām neesmu aprakstījis šo lielisko spēli.

Tematika

“Viticulture mēs spēlēsim tikai mājās, ar itāļu mūziku fonā un glāzi laba sarkanvīna,” atceros, ka tā man atbildēja, kad vairākkārt mēģināju uzprasīties draugiem pirmo reizi uzspēlēt šo pasaules klasiku. Spēle ir par tradicionālo vīna darīšanas biznesu Toskānā. Spēlētāji pārstāv dzimtas un tematiski spēlē cauri vairākiem gadiem, kuru siltajā laikā nodarbojas ar vīnogulāju stādīšanu, biznesa ēku būvniecību un cilvēku rekrutēšanu, savukārt vēsākā laikā novāc ražu, nogatavina vīnogas un brūvē vīnus. Spēle ir fantastiski tematiska, pat neskatoties uz lielo daudzumu mehāniku, tās visas ir attaisnotas un cilvēciski saprotamas. Šī nav no vienkāršākajām spēlēm, taču katra darbība šķiet loģiska, tāpēc spēli nav grūti iemācīties.

Komponentes

Spēles vizuālā prezentācija ir okey. Es neteiktu, ka tā ir pieskaitāma skaistākajām spēlēm, ko esmu redzējis, bet tā noteikti nav neglīta, ja neskaita kartona naudiņas – tās ir briesmīgas. Man tīri labi patīk savdabīgi izkaltušās zāles zaļais tonis, kādā iekrāsots spēles laukums. Spēles labākās komponentes ir mazie, tuklie strādnieciņi, dažādās mājiņas un koka gaiļi, kas nosaka spēlētāju secību. Kopumā spēles komponentes ir ļoti funkcionālas un palīdz labāk apgūt spēli. Piebilde par labi integrēto spēles raunda struktūru, kas vienkārši ir uzrakstīta vienā laukuma malā un nav jāmeklē pa noteikumu grāmatu.

Mehānika

Savā būtībā šī ir diezgan klasiska strādnieku izvietošanas spēle, kurā spēlētāji pēc kārtas noliek savus strādnieciņus brīvajos lauciņos un veic attiecīgās darbības. Tas ir vienkārši, taču ir simtiem līdzīgi funkcionējošu spēļu. Viticulture izcilu padara tieši nianses:

  • Piemēram, katram spēlētājam ir parastie, mazie strādnieciņi un viens lielais “grandijs”, kuru var likt jebkurā lauciņā, pat ja visi brīvie lauciņi ir aizpildīti – tas rada iespēju bloķēt, bet tomēr reizi raundā patiešām ir iespēja izdarīt to, ko spēlētāji vēlas.
  • Spēlētāji katra raunda sākumā nosaka darbību veikšanas secību, izvēloties kādu no bonusiem. Jo vēlāk spēlētāji darbosies, jo vērtīgāks bonuss – tā ir sirdi plosoša izvēle, jo secība Viticulture ir svarīga, bet arī bonusi ir ļoti labi.
  • Raunds ir sadalīts divās daļās, kas nozīmē, ka spēlētājiem konstanti jādomā, kurus strādniekus izmantot pirmajā daļā, kurus pataupīt otrajai daļai. Jāpieņem lēmumi, vai šis būs laiks, kad stādīt vīnu, vai laiks to brūvēt
  • Spēlētājiem ir čupa māju, kas var būt spēcīgi uzlabojumi, taču kritiski trūkst laika tās visas uzbūvēt, tāpēc jāpieņem izvēles, kā katru reizi attīstīt stratēģiju.

Vairākspēlējamība

Spēlē vairākspēlējamību nodrošina paprāvas viesu kāršu kavas, kas katrā spēlē dod dažādas interesantas un spēcīgas papildu iespējas. Tās var būt iespējas efektīvāk saražot vīnus, uzbūvēt mājas vai nopelnīt papildus naudiņu. Kārtis ir aizraujošas, spēcīgas un interesantas, tās katru spēli padara mazliet citādu, un līdz ar to vairākspēlējamība ir ļoti augsta. Bet te arī mana lielākā kritika – ne visas kārtis ir balansētas, dažas ir ievērojami labākas par citām, un, ņemot vērā, cik tās ir spēcīgas, spēlei var mazliet pazust fokuss no vīna veidošanas un pārsvērties uz kāršu apgūšanu, taču tā obligāti nav uzvarošā stratēģija, tikai uzskatu, ka kārtis var spēlēt pārāk lielu lomu.

Vērtējums

Manuprāt, ja neskaita Jelgavas Galda spēļu klubu, Viticulture Latvijā līdz šim nav ieguvusi pietiekami lielu mīlestību, kas ir savādi, īpaši ņemot vērā, ka pasaulē tā pašlaik ir 19. augstāk novērtētā spēle. Manuprāt, tā ir klasika, kas vismaz vienreiz jāizspēlē katram sevi cienošam galda spēļu entuziastam. Tāpēc meklējiet rokās draugus, kam būtu šī spēle, pierunājiet viņus ar sarkanvīnu, un esmu diezgan drošs, ka tā jums patiešām ies pie sirds. Vērtējums 9 no 10. 

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55, vai arī interneta veikalā:  Viticulture Essential edition

Board Game Geek reitings: 8.1

Autors: Kristaps Auzāns

Bildes no personīgā arhīva un Board Game Geek


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti