Izlaist līdz saturam
Spēļu papildnoteikumi „asumiņam“: Saboteur, Oligo, Monopols un Carcassonne

Spēļu papildnoteikumi „asumiņam“: Saboteur, Oligo, Monopols un Carcassonne

House rules jeb galda spēļu papildnoteikumi var gan piešķirt spēles spēlēšanai īpašu statusu un padarīt to par tradīciju ģimenes vai draugu loka spēļu vakaros, gan arī no jauna ieinteresēt pēc tam, kad spēle ilgāku brīdi nav pametusi savu vietu plauktā. Pirmajā gadījumā tie parasti ir pašu spēlētāju ieviestie noteikumi, otrajā — tādi, kas aizlienēti no citiem.

Sabotieri — izvēlies savu spēli!

Saboteur“ ir klasiska un viegli līdzi paņemama galda spēle dažādiem vecumiem, kas balstīta divos ļoti populāros konceptos — noslēpumaina pret-spēlētāja esamību komandā un labirintiem. Vai zinājāt, ka spēles veidotājs — Frederiks Mojersens — izvēlējās veidot taisnstūra formas kārtis, lai ceļa būvēšanā tā posmu savienošana nebūtu acīmredzama un līdz ar to vienkārša? (Vairāk par spēles tapšanu varat uzzināt šeit)

Jau spēles izstrādes laikā radās pirmais pilnveidojums — ja sākotnējā spēles versijā bija paredzēts tikai viens sabotieris, pavisam drīz sabotieru skaitu noteica racēju skaits, lai iespējas uzvarēt būtu līdzīgākas. Tas, protams, padarīja arī pašu spēli interesantāku.

Viens no pirmajamiem noteikumiem, kas spēli papildināja mūsu mājās, bija laukuma paplašināšana. Bērniem, kuri tolaik bija 5 un 6 gadus veci, tik ļoti patika veidot labirintu, ka spēles laukumu palielinājām divtik, un tad vēlreiz divtik. Spēle vairs nav tik ātra, taču lielāks laukums dod vairāk iespēju spēlēt stratēģiskāk, piemēram, novilcinot brīdi, kurā izdarīt pirmo atklāto sabotiera gājienu, vai mēģinot vienoties ar kādu no citiem spēlētājiem par sadarbību, cerot, ka arī otrs ir rūķis.

 

Arī Krišjānis un Andrejs no „Brain Games“ komandas dalījās savā pieredzē. Andrejs iesaka šo spēli spēlēt plašākā lokā, sākot no pieciem spēlētājiem, lai lomu iespējas būtu vienādākas. Šis padoms ir īpaši vērtīgs, ja mājās vai ceļojumu somā ir arī šīs galda spēles paplašinājums „Saboteur 2“. Spēlējot, papildus pirmā komplekta lomām, ir iespēja būt gan rūķu priekšniekam, gan spekulantam, gan ģeologam.

 

Andreja spēlētais variants varētu padarīt „Saboteur“ spēli mazliet straujāku: „Man reiz gadījās spēlēt „Saboteur“ (pamatspēli) kompānijā, kurā cilvēki bija izdomājuši savu house rule, lai spēle būtu grūtāka zeltračiem un vieglāka sabotieriem. Saskaņā ar oficiālajiem „Saboteur“ noteikumiem, gadījumā, ja spēlētāji uzbūvē tuneli līdz kādai finiša kārtij un, apgriežot to, secina, ka tur nav zelta, spēle turpinās un var būvēt tuneļus uz citām finiša kārtīm. Savukārt ieviestais papildnoteikums paredz, ka tiklīdz tiek uzbūvēts tunelis līdz kādai no finiša kārtīm, spēle beidzas. Ja netiek atrasts zelts, zeltrači zaudē. Līdz ar to arī sabotieri cenšas uzbūvēt tuneli līdz finiša kārtij, ja vien jau zina, ka tajā nav zelta, un tādā veidā nevis vienkārši maldina zeltračus, bet aktīvi pietuvina viņu zaudējumu.“

„Oligo„ un „Monopola„ papildnoteikumi

Abas galda spēles ir fokusētas uz finanšu plānošanas principiem, taču reizēm zaudējums pielavās ļoti ātri. Daži no papildnoteikumiem ne tikai padara spēli interesantāku, bet arī ļauj to spēlēt ilgāk.

 

Spēlētājas Elīnas mājās „Oligo“ nauda, kas tiek maksāta pēc spēles noteikumiem, piemēram, nodokļos vai nokļūstot cietumā, nonāk uz spēles galda un tas, kurš pirmais šķērso startu, to var paņemt sev. Elīna saka, ka tas dod foršu draivu spēlei un mēdz palīdzēt kādam, kas ir jau bankrota priekšā.

 

Par „Monopola“ house rules 2014. gada martā pat notika balsošana, kā rezultātā tika noskaidroti pieci populārākie galda spēles papildnoteikumi.

Esat gatavi ripināt metamo kauliņu?

Viens no „Monopola“ papildnoteikumiem ir ļoti līdzīgs Elīnas minētajam: nauda, kas tiek maksāta, nonākot cietumā, nodokļos un nodevās, tiek novietota centrā un to „nopelna“ spēlētājs, kurš apstājas uz bezmaksas autosstāvvietas lauciņa.

Citi papildnoteikumi:

  • kamēr esat cietumā, jūs nesaņemat ienākumus no īres;
  • šķērsojot starta lauciņu, tiek izsniegti 400 dolāri/eiro/rubļi, standarta 200 vietā;
  • lai nopirktu pirmo īpašumu, vienu reizi jāveic pilns aplis apkārt spēles laukumam;
  • ja, metot divus kauliņus vienlaikus, uzripini viens un viens (Snake Eyes), saņem 500 naudiņas papildus.

 

Arī spēles veidotāji arvien piedāvā pirkt un pārdot jaunā veidā, strādājot pie jaunām spēles versijām. Tas galvenokārt saistās tieši ar spēles dizainu, taču ietver arī jaunus nosacījumus. Piemēram, „Monopoly: House Divided“ veltīta ASV vēlēšanām un tajā spēlētāji pērk štatus, lai iegūtu vairāk balsu.

 „Monopoly: Fortnite“ piedāvā izvēli starp 27 dažādiem animētiem tēliem, kas ir šīs spēles figūras. Turklāt, spēlētājs var spēlēt ar vairākiem no tiem vienlaikus. Viens no metamajiem kauliņiem nosaka, kādu darbību savā gājienā varat veikt papildus klasiskajam uz priekšu paejamo lauciņu skaitam, bet viens no galvenajiem riskiem ir vētras postījumi.

Savukārt, „Games of Thrones“ faniem varētu patikt šim seriālam veltītā spēles versija.

Vairāk stratēģijas, spēlējot „Carcassonne“

 

Daudz ģimeņu, kurās ir mazi bērni, iepazīšanos  ar „Carcassonne“ sāk, atļaujot būvēt iedomu kartes no spēles lauciņiem. Taču to īsti nevar nosaukt par papildnoteikumu. Starp citu, šobrīd „Brain Games“ veikalā pieejama arī „My First Carcassonne“, kas ir īpaši piemērota bērniem gan dizaina, gan noteikumu ziņā. Lauciņus ir vieglāk savienot, jo jebkurš lauciņš pielāgojams jebkuram citam, spēles uzdevums ir veidot pabeigtus ceļus, uzvar spēlētājs, kurš pirmais izvieto uz spēles laukuma visus pavalstniekus, un spēles figūras ir lielākas, bet spēles lauciņi biezāki, līdz ar ko arī izturīgāki, sirsnīgāk spēlējot.

Artūrs no „Brain Games“ iesaka jaunu lauciņu paņemt spēles gājiena beigās, lai būtu vairāk laika apdomāt, kā labāk to izspēlēt. Šo noteikumu gan nav ieteicams piemērot dažos no papildinājumiem, kuros lēmumi jāpieņem arī citu spēlētāju gājienu laikā: „Bridges, Castles and Bazaars“, „Crop Circles“ un „Catapult“.

Cits noteikums, pretēji šim, samazina laiku, kurā izlemt, ko darīt tālāk — gājiena sākumā tiek paņemti divi spēles laukumiņi, vienu izmanto pats spēlētājs, otrs tiek atdots nākamajam spēlētājam, ejot pulksteņa rādītāja virzienā. Tas liek padomāt ne tikai par to, kā un vai es šo lauciņu izmantotu pats, bet arī — kādu priekšrocību vai kavēkli tas dos pretiniekam.

Vēl kāds noteikums, kas, iespējams, pieredzējušākiem spēlētājiem jau zināms, ir „Visu vai neko“. Spēlējot šādi, spēles beigās neviens nesaņem punktus par nepabeigtiem ceļiem, klosteriem vai pilsētām (šis noteikums neattiecas uz laukiem).

 

Vēl daži „Carcassonne“ papildnoteikumi:

  • Covid laikam pieskanīgais noteikums „Creepassonne“ atļauj jaunu pavalstnieku novietošanu tikai ar divu lauciņu atstarpi no tās pašas krāsas pavalstnieka, kas jau novietots uz laukuma (pirmo pavalstnieku novieto pēc pamatnoteikumiem);
  • Pokerssonne“ — spēlētājiem tiek iedalīti trīs spēles lauciņi, kas netiek atklāti, katra gājiena beigās viņi pēc nejaušības principa paceļ vienu no lauciņiem un ar to aizvieto lauciņu, ko tikko izspēlējuši (padara sarežģītāku plānošanu pirmajos trīs gājienos);
  • Closed fields“ — ja lauks tiek pabeigts spēles laikā, spēlētāji saskaita par to iegūtos punktus un noņem pavalstniekus;
  • No fields“ — spēle tiek spēlēta, neņemot vērā laukus, kas to padara vienkāršāku mazajiem spēlētājiem;
  • Draft tiles“ — katram spēlētājam ir izvēle spēles laikā par saviem punktiem iegādāties kādu no viņam priekšā noliktiem 5 spēles lauciņiem, sākot ar pirmo lauciņu labajā pusē, ko iespējams paņemt par brīvu (katrs nākamais lauciņš uz kreiso pusi maksā par vienu punktu vairāk kā iepriekšējais).

 

Šīs ne tuvu nav vienīgās spēles, ko iespējams spēlēt „pa savam“. Taču jau tagad ir skaidrs, ka papildnoteikumi ļauj arī rast veidu, kā spēles pielāgot, piemēram, ja spēlētāju skaits vai spēlētāju vecums ir mazāks par to, kam paredzēti oriģinālie noteikumi. Arī turpmāk padalīsimies ar dažādu galda spēļu house rules.

 

Ja arī jums ir savi papildnoteikumi kādai no šīm vai citai galda spēlei, padalieties komentāros!

Iepriekšējais raksts Atklājam online turnīru sezonu ar Yu-Gi-Oh TCG

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki