Raptor apskats

May 09 , 2019

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Raptor apskats

Spēles apskats – Raptor

Mehānikas: kārtis ar īpašām spējām, darbību punkti (variable card powers, action points)

Spēles sarežģītība: viegla

Spēles ilgums: 30 min

Spēlētāju skaits: 2

Valoda: Spēli var spēlēt bez valodas zināšanām

Esot jaunā vecāka lomā un paralēli auklējot zīdaini, es ļoti novērtēju ātrās un apķērīgās divu spēlētāju spēles, ko var viegli iemācīties, ātri izspēlēt, un tajā pašā laikā spēlei ir gana daudz interesantu izvēļu. Apskats par vienu no šīm spēlēm – “Raptor”.

Tematika

Šis ir skaisti! Raptor ir spēle, kur viens no spēlētājiem pārstāv ļaunos zinātniekus, kas mēģina nolaupīt dinozauru mammai viņas mazuļus, bet otrs spēlētājs iejūtas dinozauru mammas lomā un cenšas aizsargāt mazuļus. Kā to vislabāk izdarīt? Protams, apēdot pēc iespējas vairāk zinātnieku. Visi, ar ko esmu spēlējis, vienmēr fano tieši par dinozauriem.

Spēle ir super tematiska, par to nav divu domu, tēma ir svaiga, interesanta un ļoti labi attēlo spēles mehānikas. Zinātnieku spēle un īpašās spējas ir pavisam citādākas nekā dinozauru mammai. “Jūras laikmeta parka” faniem šī būs ļoti patīkama spēle.

Komponentes

Spēles kastē ir neierasti laba komplektācija. Principā Raptor ir spēle, kurā katram spēlētājam ir tikai 9 kārtis un abiem ir kopējs laukums. Taču spēles kastē ir plastmasas dinozauru un zinātnieku figūriņas, kas katra ir citāda, turklāt papildus nāk kartona klinšu lauciņi, kas spēles laukumu padara trīsdimensionālu. Viss ir ļoti stilīgi dizainēts, un multenīgā māksla ļoti labi atbilst kopējai spēles noskaņai. Papildus gribu atzīmēt, ka spēlē ir ļoti labas references loksnes, uz kurām skaidri izklāstīti visi noteikumi un skaidrojums katrai kārtij. Tās, protams, ir angliski (un franciski), bet uz kārtīm nav teksta, un spēle ir gana vienkārša, lai kāršu nozīmi un iespējamās darbības varētu atcerēties.

Mehānika

Spēle ir pilnībā asimetriska – zinātniekiem un dinozauriem ir pavisam citas spējas un spēles mērķis.

Ko dara zinātnieki?

Zinātniekiem ir mērķis iemidzināt un notvert trīs dinozauru mazuļus, ja tas tiek izdarīts, viņi uzvar spēli. Otrs, mazāk ticamais, bet iespējamais, ir raidīt 5 trankvilizatora šāviņus pret dinozauru mammu un viņu iemidzināt.

Spēles laukumā zinātnieku ir daudz, tie izvietoti pa visu perimetru, taču vājais punkts ir zinātnieku gausā mobilitāte un neizprotamais pacifisms, jo viens zinātnieks nevar vienā gājienā veikt divas agresīvās darbības (iemiedzināt un sagūstīt mazuli).

Ko dara dinozauri?

Dinozauru mērķis ir panākt, lai ir apēsti visi zinātnieki, kas atrodas spēles laukumā. Alternatīvā iespēja uzvarēt ir, ja trīs mazuļi aizbēg no spēles laukuma, lai dzīvotu tālāk un apēstu zinātniekus, kad tie izaugs lieli.

Dinozauru mamma ir tikai viena, bet viņa ir super mobila un var ātri skriet pāri visam laukumam, pazust krūmos un parādīties citā malā, taču ar katru trankvilizatora šāviņu viņai pārvietoties kļūst arvien sarežģītāk.

 

Pati spēle tiek dzīta ar ārkārtīgi elegantu kāršu mehāniku. Katram spēlētājam rokā ir trīs kārtis, no kurām tiek izspēlēta viena. Abas izspēlētās kārtis tiek salīdzinātas, un spēlētājs, kurš izspēlējis mazāko kārti, var izpildīt tās īpašo spēju, bet spēlētājs ar lielāko kārti var veikt noteiku skaitu darbību, kas ir vienāds ar starpību starp abām kārtīm. Visas iepriekš izspēlētās kārtis ir redzamas, tāpēc spēlētāji var skaitīt līdzi un paredzēt, kādi skaitļi palikuši pretiniekam. Protams, ir arī kārts, kas liek visas izspēlētās kārtis pacelt atkal rokā.

Kopumā spēle ir ļoti taktiska un dinamiska, spēletāji ir iesaistīti praktiski visu laiku. Gājeini ir zibenīgi, un spēle iet ļoti raiti, iespēlējoties to mierīgi var izspēlēt 20 minūšu laikā. Taču tas nemazina interesantas izvēles, jo spēles laukums nemitīgi mainās, zinātnieki var mēģināt to ietekmēt, izmantojot liesmu metējus vai midzinot mammu. Un nekad īsti līdz galam nevar paredzēt, vai izpildīsies kārts īpašā spēja vai darbību punkti.

Mana vienīgā kritika saistībā ar mehānikām ir tas, ka retos gadījumos spēlētājs, kurš ir izrāvies, var otru ieslodzīt situācijā, kad vienīgais, ko var darīt, ir aizkavēt nenovēršamu zaudējumu, bet tas var notikt tikai retos gadījumos.

 

Vairākspēlējamība

Šī ir īsa, vienkārša divu spēlētāju spēle, bet tai ir diezgan liela dažādība. Vairākspēlējamībai palīdz  asimetriskās spēlētāju lomas, tāpat dažādie uzvaras scenāriji un laukuma izkārtojums palīdz spēlei noturēties svaigai. Domāju, ka pēc laika spēle tomēr sevi izsmels, bet tas būs pēc desmitiem partiju, tāpēc uzskatu, ka vairākspēlējamība ir gana augsta.

Vērtējums

Atceros, ka bērnībā bieži mēdzu spēlēties ar dinozauru figūriņām. Tajā laikā nebija pieejamas šādas spēles, kas šo spēlēšanos varētu papildināt ar dažādām interesantām taktiskām darbībām. Tagad varu tikai gaidīt, kad spēli varēšu izspēlēt kopā ar dēlu. Uz kastes rakstīts, ka tā paredzēta no 10 gadu vecuma, taču domāju, ka tā iemācāma jau sešgadniekam. Taču pagaidām varu teikt, ka Raptor pievienojas izcilajām divu spēlētāju spēlēm kā Patchwork vai Jaipur, ko var ātri izspēlēt. Raptor ir izceļas ar ļoti labi integrētu tematiku un dinamisku, taktisku spēles ritmu. Vērtējums 8 no 10.

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55, vai arī interneta veikalā:  Raptor

Board Game Geek reitings: 7.4

Autors: Kristaps Auzāns

Bildes no Board Game Geek


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti