Izlaist līdz saturam
Lēnāk ir ātrāk — iepazīsti galda spēles ar „Speedy Roll“

Lēnāk ir ātrāk — iepazīsti galda spēles ar „Speedy Roll“

Atskatoties uz 2020. gadu, jādomā par izaicinājumiem, ko šis laiks atnesis, taču, kā jebkuru citu gadu, arī šogad gūtas vērtīgas atziņas, sasniegti mērķi un radīti forši produkti. Šodien par labāko 2020. gada galda spēli bērniem — „Speedy Roll“ („Kinderspiel des Jahres“ uzvarētāja, nominēta arī „Grand Prix du Jouet“ Francijā).

Ripo, ezīt!

Speedy Roll“ ir zināma arī kā „Hedgehog Roll“, jo ripināmais ezītis būtībā ir tenisa bumbiņa, pie kuras pieķeras spēles laukumā izvietotie gardumi, kā sēnes, lapas un āboli (spēlē ir arī ezīšu un lapsas figūriņas). Ātrums ir svarīgs divējādi — ezītim jāaizbēg no lapsas, taču reizēm lēnāk ir ātrāk, jo tieši pa ceļam notverto labumu skaits nosaka, cik lauciņus uz priekšu spēlētājs tiek savā gājienā.


Spēles ideja ļauj katram pašam izlemt, kāds būs spēles motīvs — apsteigt citus spēlētājus vai stiprināt prasmi sadarboties. Tas paver iespējas dažādot savu spēlēšanas pieredzi un atļauj variēt, pielāgojoties tam, kas sagādā lielāku prieku bērnam. Ne visi no mums tiecas būt pirmie, bet citiem tas ir ļoti svarīgi. Vecāki noteikti būs ievērojuši, kuri bērni ar aizrautību krāj punktus un kuri rod prieku citos spēles aspektos. Ja ģimenē ir vairāk bērnu, „Speedy Roll“ noteikti ir viena no spēlēm, kas dos iespēju izpausties katram.


Te iespējas būt radošam nebūt nebeidzas, jo daļa no spēles ir meža takas izveide, izkārtojot lauciņus pēc sava prāta. Turklāt — ja jums patīk spēlēt komandās (vecāki un bērni), „Speedy Roll“ ir savi papildnoteikumi lielajiem spēlētājiem (esat mēģinājuši ripināt bumbiņu ar precizitāti, ja acīm jābūt ciet?).


Prasmes, ko šī spēle attīsta: precizitāte, sīkā motorika, taktiskā domāšana, komunikācija un sadarbošanās.

Lieliska pirmā galda spēle

Divu bērnu mamma, skolotāja un direktores vietniece Asnāte Morozova atzīst, ka viens no lielākajiem spēles plusiem ir tās uzbūve un, neatsverami, tās piemērotība maziem bērniem, pat jaunākiem par 4 gadu vecumu, ko norādījis spēles veidotājs. „Pirmo reizi spēlējot spēli, meitai noteikumus lasīju priekšā. Ļoti patīkami, ka tiem klāt ir dažādi zīmējumi, un mans bērns, vēl pats nelasot, varēja daudz saprast tikai no tiem. Runājot par noteikumiem, spēlei ir neliels mīnuss, ko var radoši labot. Atsevišķas situācijas nav atrunātas noteikumos. Piemēram, lai visu laiku būtu „eža gardumi“, kas līp pie bumbas, spēlētāji, kuriem ir 4 vienādi, tos noliek atpakaļ uz spēles galda. Mums bija arī tā, ka visi gardumi beidzas, bet nevienam nav 4 vienādu, vai pietrūkst lapu, taču nevienam nav sakrāts šis noteikumos norādītais skaits. Tādos brīžos pieņēmām, ka visi spēlētāji noliek atpakaļ uz spēles galda visus sakrātos gardumus, lai spēli var turpināt līdz galam.“

Noteikumu skaidrošana un spēles sarežģītība bieži ir viens no aspektiem, kāpēc vecāki atliek bērnu iepazīstināšanu ar galda spēlēm. „Speedy Roll“ to atrisina. „Šī viennozīmīgi ir lieliska spēle, kuru izvēlēties, lai sāktu kopā ar bērnu spēlēt galda spēles. Mans ieteikums pieaugušajiem ir būt iejūtīgiem un pacietīgiem, iepazīstinot bērnu ar galda spēlēm. Mazajiem ne vienmēr ir viegli pieņemt to, ka nesanāk. Runājiet ar bērnu pirms un pēc spēles par to, ka kāds vienmēr uzvar un kāds zaudē. Kad bērns ir mierīgs un gatavs jūs dzirdēt, pasakiet viņam, kas jums patika no kopā spēlēšanas, uzsverot kopā pavadīto laiku, un to, ka esat pamanījuši, ka mazais ir apguvis ko jaunu, kas nebūt nav bijis viegli. Stāstiet arī par savām sajūtām un to, ko ar tām darāt, kad zaudējat spēli, lai bērns to var pārņemt un spēļu vakari būtu jauks un prieka pilns kopā pavadīts laiks!“ 


„Mans ieteikums pieaugušajiem ir būt iejūtīgiem un pacietīgiem, iepazīstinot bērnu ar galda spēlēm.“


Novērtējot spēles dizainu, Asnāte uzsver, ka laukumu savietošanas iespēja un spēles uzbūve ir „atslēga“ tam, ka spēle ir tik aizraujoša. „Atšķirībā no klasiskām galda spēlēm, šajā, lai spēlētājs ietu pa lauciņiem uz priekšu, ripina bumbiņu tā, lai tai pieķertos eža gardumi, kas ir lielisks motorikas treniņš bērnam. Lielākiem spēlētājiem, savukārt, tā ir iespēja kļūt veiklākiem un stratēģiski censties trāpīt bumbiņu uz tieši tiem gardumiem, kurus vajag, lai veiktu pēc iespējas veiksmīgāku gājienu. Radošuma veicināšanai un, lai spēle ātri neapniktu, ir spēles laukums, kas sastāv no vairākām daļām. Spēlētāji var paši veidot tik sarežģītu spēles laukumu, cik vēlas. Var neizmantot visas daļas, kas maina arī spēles ilgumu. Mazākam bērniņam līdz ar to pietiek pacietības spēli izspēlēt līdz galam. Te gan jāpiemin, ka šīs laukuma daļas diemžēl nestiprinās kopā un ne tik veikliem spēlētājiem sanāk tās izbīdīt, līdz ar to vairākkārt laukums no jauna jāsakārto, lai skaidri var redzēt taciņas. Ar laiku šo aizķeršanos atrisinājām, izmantojot gumijotu paliktni, un nekas vairs neizkustējās.“

Kopumā vērtējot, spēle „Speedy Roll“ Asnātes skatījumā ir aizraujošs piedzīvojums gan mazajam, gan lielajam spēlētājam. „Tās pamatā ir ideja, ka ezītim ir jānokļūst mājup vai nu sacenšoties ar citiem ezīšiem vai bēgot no lapsas. Kā mazas, emocionālas meitenes mammai, jo īpaši priecē sadarbības versija (arī meita šo versiju novērtēja kā labāko). Tajā visi kopīgiem spēkiem virza vienu ezīti, lai pēc iespējas ātrāk nokļūtu mājās, izmūkot no lapsas (lapsa pārvietojas pati, tā nav neviens no spēlētājiem). Šādi bērns var viegli aprast ar spēles gaitu un, jau spēlējot, vecāki var skaidrot noteikumu pa noteikumam, stāstīt un rādīt vienlaikus. Mums visiem noteikumi bija skaidri pirmās spēles pusē. Sadarbības spēles versija ir īpaši noderīga tiem mazajiem spēlētājiem, kuri tikko uzsāk galda spēļu spēlēšanu un ir jāapgūst ne tikai tas, ka katram ir sava kārta, bet arī tas, ka kāds zaudē un kāds uzvar. Mainot spēlēšanas variantus, viss nav jāapgūst uzreiz un šķiet, ka bērniem prieks par spēlēšanu tikai aug,“ saka Asnāte.


Sadarbības spēles versija ir īpaši noderīga tiem mazajiem spēlētājiem, kuri tikko uzsāk galda spēļu spēlēšanu un ir jāapgūst ne tikai tas, ka katram ir sava kārta, bet arī tas, ka kāds zaudē un kāds uzvar.


Spēle vakara atslodzei

Piecu bērnu mamma un Montesori bloga „Espats.lv“ veidotāja Viktorija Ozola atzīst, ka šī spēle ir laba vakara izklaide, kad pēc garās dienas gribas kopā aizraujoši pavadīt laiku (arī Asnātes ģimenē spēles ezītis pirmo reizi ripojis tieši pēc garas dienas darbā un bērnudārzā).

„Spēle „Speedy Roll“ ir perfekti piemērota tam vidusposmam, kad mazuļu spēles jau ir par vienkāršu, bet sarežģītajās vēl nevar iesaistīties. Šķiet, ka šī ir pirmā spēle, par ko patiesā sajūsmā bija tieši mūsu četrgadīgā meita. Nav jāprot skaitīt, nav jāpazīst cipari, bet var ar azartu piedalīties. Liels intereses moments ir bumbiņas ripināšana, pie kuras pielīp lapas, sēnes un āboli. Tas vienmēr ir interesanti, mazliet neparedzami un noteikti vismaz kaut kas pielīp, līdz ar to izpaliek vilšanās. Tālāk turpina figūras pavirzīšanu pa attiecīgo simbolu laukumiņiem — to ir viegli uztvert arī pirmsskolas vecuma bērniem. Man patīk arī tas, ka šī spēle neprasa ne daudz laika, ne dziļu domāšanu, kas vakaros, kad ģimenēs visbiežāk tiek spēlētas spēles, ir nozīmīgi — to var tā ātri paņemt, azartiski un ar prieku uzspēlēt un likt nost. Spēlei var arī nedaudz palielināt grūtības pakāpi, pievienojot jaunus noteikumus, ja pats elementārākais veids jau ir apnicis vai šķiet par vienkāršu. Vēl viena jauka lietai ir mīlīgie zīmējumi.“

Iepazīt soli pa solim

Jau iepriekš minētais aspekts, ka noteikumus iespējams apgūt, spēli jau spēlējot, un spēles dizains rada ļoti labvēlīgu un nesteidzinošu spēles vidi. Vispirms bērns var aptaustīt, izkārtot un apskatīt spēles lauciņus un figūriņas. Izripināt ezīti vēl pirms spēles sākuma. Salikt pats savu meža taku. Tādējādi spēles sākumam piemīt galda spēlēm ne tik raksturīgā nepiespiestība, īpaši spēli uzsākot. Spēle savā ziņā pat motivē „brīvo spēlēšanos“, kas, savukārt, attīsta radošumu. Vecākiem vajadzētu būt gataviem iesaistīties un nemudināt uzreiz salikt spēles laukumu, ja bērns aizrāvies ar izpēti, jo šī pieredze būs pirmās pozitīvās emocijas, kas saistīsies ar galda spēļu spēlēšanu.


Dodot bērnam un ģimenei iespēju pakāpeniski uzsākt spēli, savā ziņā tiek atdarināts jaunatklāšanas process, līdzīgi, kā pirmo reizi dodoties pastaigā uz mežu vai vasarā iepazīstoties ar ūdeni. Turklāt, bērniem jau piemītošā interese par ripojošu objektu, kas ir ļoti plaši pazīstama rotaļu daļa, padara spēli pazīstamu vēl pirms tā izspēlēta.

Iepriekšējais raksts Atklājam online turnīru sezonu ar Yu-Gi-Oh TCG

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki