Izlaist līdz saturam
Kolekcionējamās kāršu spēles – populāras jau teju trīs desmitgades

Kolekcionējamās kāršu spēles – populāras jau teju trīs desmitgades

Jau vairākus gadus regulāri izskan viedokļi, ka TCG kāršu spēlēm, piemēram, Magic: The Gathering, Pokémon TCG un Yu-Gi-Oh! nav nākotnes, drīzumā tās izmirs, jo tās spēlē vien pāris entuziasti. Bet tomēr šīs spēles vēl arvien turpina eksistēt vairāk nekā 20 gadus pēc to pirmsākumiem, turklāt regulāri ieņemot vietas pārdotāko spēļu TOP 10 sarakstos.

Kas vispār ir šis trīs burtu salikums TCG un ko tas nozīmē? TCG ir abreviatūra no angļu Trading Card Game (citreiz CCG - Collectible Card Game). Šīs ir kāršu spēles, kur katrs spēlētājs veido savu unikālu kāršu kolekciju. No tās tālāk spēlētājs atbilstoši spēļu noteikumiem sagatavo savu kavu, ar ko spēlēt pret kādu pretinieku.

Ierasta lieta šīm spēlēm ir booster pakas, kuras spēlētāji iegādājas, nezinot konkrētu tās saturu. To atvēršana ir viena no aizraujošākajām daļām spēļu sistēmā, kas liks straujāk pukstēt katra kolekcionāra sirdij. Katrā booster pakā ir noteikts daudzums spēļu kāršu no konkrētās kolekcijas, tomēr, kuras tieši trāpīsies tavā komplektā, tu nezināsi, līdz neatvērsi paciņu.

Katra paciņa būs unikāla un pārsteigumiem pilna!

Vēl viens pluss šīm spēlēm ir vieglā pārvietošanas iespēja. Viss, kas tev nepieciešams, ir divi spēlētāji, katrs ar savu kāršu kavu, un galds vai kāda cita līdzena virsma, uz kā spēlēt kārtis.

Tāpat milzum lielā kāršu dažādība ļauj katram spēlētājam izveidot sev tīkamāko un parocīgāko spēļu kavu. Turklāt, visticamāk, tā būs tava unikālā kava, un nevienam citam nebūs tieši tāda pati. Ar kārtīm iespējams arī savstarpēji mainīties, lai iegūtu tieši sev vēlamo kāršu kombināciju.

Magic: The Gathering - spēle, kas aizsāka žanru

Pati pirmā kolekcionējamo kāršu spēle bija Magic: The Gathering jeb MTG. Spēle saules gaismu ieraudzīja jau tālajā 1993. gadā, taču vēl arvien tā ir viena no populārākajām un pirktākajām spēlēm savā nišā.

Jau teju trīs desmitgades Magic: The Gathering turpina spēlēt miljoniem spēlētāju visā pasaulē

Katrā MTG duelī spēlētāji spēlē kā burvji, kas izmanto maģiju, bruņojas ar artefaktiem un izsauc dažādus radījumus, lai tikai pārspētu savu pretinieku. Gadiem ejot, attīstījies arī spēles sižets, kas laika gaitā ieviesis neskaitāmas jaunas kārtis.

 Pašu spēli iespējams spēlēt dažādos formātos, no kuriem populārākie ir izlozes, kur spēlētāji uz vietas sadala kārtis, no kurām katrs izveido savu kavu, un klasiskais formāts, kur katrs dalībnieks uz cīņu ierodas ar jau gatavu kāršu kavu, kas sastāv no vismaz 60 kārtīm.

Lai gan māksla ir subjektīva, pastāv uzskats, ka tieši Magic ir pievilcīgāks kāršu dizains nekā konkurentiem – katra kārts sevī ietver mākslas darbu.

Ja vēl tikai apsver domu sākt spēlēt MTG, tad viss, kas tev nepieciešams, ir viena 60 kāršu kava. To vari veidot pats, pērkot kārtis atsevišķi, vai uzreiz iegādāties jau gatavu tematisku komplektu, kurā kārtis cita citu atbalstīs. Laika gaitā savu kavu varēsi izmainīt, papildinot to ar kārtīm no booster paciņām. Turklāt ir iespējams iegādāties tematiskos kāršu papildinājumus, kurās lielāka iespēja atrast kārtis, kas noderēs tieši tavai kolekcijai.

Lai pārliecinātos, vai spēle domāta tev, to bezmaksas var izmēģināt arī tiešsaistē.

Pokemon TCG - pēdējos gados pirktākā kāršu spēle

Līdz ar Pokemon Go bumu 2016. gadā japāņu franšīze atguva savu popularitāti, kas manāms arī TCG kāršu spēlē – 2017. gadā 82% no Eiropas kolekcionējamo kāršu tirgus aizņēma tieši Pokemonu kārtis. Kopš spēles pirmsākumiem pasaulē pārdots vairāk nekā 30 miljardi Pokemonu kāršu.

Šogad Pokémon TCG svinēs savu 25. gadskārtu!

Par godu šai dzimšanas dienai ražotāji plāno izlaist dažādas īpašas jubilejas kārtis.

Pašām pirmajām Pokemonu kārtīm piemīt neticama kolekcionāru vērtība. Arī mūsdienās daļa Pokemonu cienītāju kārtis iegādājas savai kolekcijai, nevis spēlei. Pašā kāršu spēlē divi spēlētāji sacenšas, sūtot savus pokemonus cīņā, evolucionējot un pastiprinot tos, lai ar dažādu uzbrukumu palīdzību pieveiktu pretinieka pokemonus.

Viss, kas nepieciešams šai spēlei, ir 60 kāršu kava un pretinieks (kuram arī ir sava kava), un abi pokemonu treneri var uzsākt cīņu. Tāpati kā ar Magic, arī šeit vieglākais variants ir iegādāties kādu no tematiskajām kavām, piemēram, Drednaw vai visu ļoti iecienītā Charizard. Vai tavs uguns pūķis būs paklausīgāks nekā Ešam Kečumam no Paletes?

Arī Pokemonu kāršu spēlei ir pieejama online versija, kuru iespējams izmēģināt bez maksas. Turklāt visas kārtis, ko iegādāsies dzīvē, varēsi par velti pievienot arī savai virtuālajai kolekcijai.

Yu-Gi-Oh! speed duel - jauna variācija zināmā spēlē

trešo kāršu spēļu gigantu blakus jau minētajiem MTG un Pokemoniem noteikti var minēt Yu-Gi-Oh!. Lai gan tā ir jaunākā no trim spēlēm, tā tik un tā ir apritē jau 22 gadus.

Izbaudi nostalģiju un iejūties Jugi Moto, Seto Kaibas un citu varoņu ādā!

Katrs spēlētājs uz dueli dodas ar vismaz 40 kāršu kavu. Izmantojot dažādas briesmoņu, maģijas un lamatu kārtis, spēlētāji cenšas sadeldēt pretinieka dzīvības punktus.

Lai veicinātu spēles popularitāti, 2019. gadā ražotāji nāca klajā ar spēles Speed Duel formātu, kurā katram spēlētājam nepieciešamas vien 20 kārtis. Atšķirības ir ne tikai kāršu kavā un ilgumā, bet arī spēles laukumā, jo šoreiz spēlētāji vienlaikus var kontrolēt mazāk kārtis laukumā. Spēlē iesaistās arī īpašas prasmju kārtis, kas dažādos veidos atbalsta tieši tavu spēles stilu un kavu.

Yu-Gi-Oh! jaunā formāta priekšrocība noteikti ir tāda, ka katrā jaunā tematiskajā komplektā ietilpst divas sabalansētas kavas, tādējādi ar vienu komplektu pietiek, lai spēlētu divatā.

Fantasy Flight Games maina kāršu spēles ar jaunu konceptu - LCG

Galda spēļu ražotājs „Fantasy Flight Games” kļuvis par vienu no vadošajiem kāršu spēļu ražotājiem ar savu jauno Living Card Games jeb LCG sistēmu. No ierastajām TCG tā atšķiras ar to, ka, jau pērkot, tu zini, kādas tieši kārtis būs tavā komplektā. Attiecīgi tiek atņemts pārsteiguma efekts, tomēr patērētājam nav jāiegādājas neskaitāmas paciņas, lai tikai iegūtu sev vēlamo kārti.

Turklāt šī firma strādā ar dažādiem intelektuālajiem īpašumiem, piemēram „Game of Thrones”, „Marvel”, „Lord of the Rings” un „Arkham Files”.

Populārākās no LCG spēlēm ir Arkham Horror: The Card Game, Marvel Champions un The Lord of the Rings: The Card Game. Visas no šīm ir sadarbības spēles, kurās kopīgiem spēkiem jāpievar katras pasaules ļaunie spēki.

Tikmēr A Game of Thrones: The Card Game vairāk līdzinās TCG ierastajam principam, kad divi spēlētāji sacenšas duelī.

Unikāla kava katram spēlētājam

Viena no inovatīvākajām kāršu spēlēm ir Keyforge. No ierastajiem TCG tā atšķiras ar to, ka, pērkot kāršu kavu, tu nezini, pie kādām kārtīm tieši tu tiksi. Katrs komplekts būs unikāls, turklāt to nedrīkst modificēt – spēlētājam jāspēlē tieši ar tādu kavu, kāda nopirkta. Spēlētājiem jāprot adaptēties situācijai.

Viens no lielākajiem plusiem šai spēlei ir tāds, ka nav nepieciešams iegādāties papildus kāršu pakas, lai pastiprinātu savu deku, jo šāda opcija vienkārši nepastāv. Tāpēc Keyforge var būt krietni lētāks par savām alternatīvām. Taču, pērkot Keyforge kavu, tu nekad nezināsi, ar kādām kārtīm un stratēģiju tieši būs jāspēlē.

Keyforge ir divu spēlētāju spēlē, kurā dalībniekiem jācenšas pirmajiem izveidot trīs atslēgas, lai atvērtu velvi un kļūtu par uzvarētāju.

 

Par spīti pastāvošajam uzskatam, ka TCG un LCG kāršu spēlēm nav nākotnes, ražotāji turpina nākt klajā ar jaunām kārtīm, mehānikām un spēļu variācijām. Arī patērētāju interese par šīm spēlēm vēl arvien ir ievērojama. Vai tiešām pēc teju trim spēcīgām desmitgadēm hobija cienītāju interese par šīm spēlēm piepeši zudīs? Vai arī spēļu fani turpinās iegādāties kārtis, papildināt savas kolekcijas un spēlēt šīs spēles vēl tikpat pat ilgi kā līdz šim? 

Iepriekšējais raksts Galda spēļu apbalvojumi

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki