Izlaist līdz saturam

Istanbul

Ilgāk esot galda spēļu hobijā, es arvien vairāk novērtēju spēles, kuras var iemācīt 15 minūtēs, izspēlēt stundas laikā, taču tās joprojām spēj piedāvāt sarežģītus un jēgpilnus lēmumus. Šoreiz apskatīšu vienu no tām — 2014. gada „Kennerspiel des Jahres“ balvu ieguvušo spēli Istanbul.

Tematika

Spēles laikā tu esi alkatīgs tirgonis Turcijas lielpilsētā. Tu neesi šāds tāds tirgonis, bet nopietns vīrs, kuram ir savi asistenti, kas tavā vietā izdara visu melno darbu. Spēles laikā tu ceļo pa tirgu, vāc dažādus resursus, pa reizei iegriezies tējas namiņā, lai apmierinātu vēlmi pēc azartspēlēm, vai uzlabo savus ratus. Visas darbības tiek veiktas, lai savāktu 5 rubīnus un tādējādi kļūtu par ietekmīgāko tirgoni.

Komponenti

Spēles komponenti ir izveidoti ļoti gudri. Laukums sastāv no 16 kartona plāksnēm, kas katrā spēlē tiks izvietotas atšķirīgi, tādā veidā radot pavisam jaunu puzli. Katram spēlētājam ir rati, kur glabāt izejvielas. Uz plāksnītēm un ratiem izveidota ļoti pārdomāta ikonogrāfija, kas palīdz spēles laikā atcerēties noteikumus un izvietot savāktos resursus. Par visu savlaicīgi padomāts, un tas atvieglo spēles gaitu, kā arī mazina potenciālas kļūdas.

Mehānika

Pamatā ir kaut kas pa vidu starp darbību izvēles (action selection) un strādnieku izvietošanas (worker placement) mehānikām. Gājieni ir izcili vienkārši, tu kusties vienu vai divas plāksnītes, tad atstāj vai savāc kādu no saviem palīgiem un dari to, ko nu uz katras attiecīgās plāksnītes var izdarīt. Gājieni notiek ļoti ātri, kas labi palīdz spēles dinamikai. Izaicinājums sākas tad, kad tev vairs nav asistentu, ko atstāt, līdz ar to jādodas uz kādu nupat jau izmantoto lauciņu. Tāpat, ja uz kādas no plāksnītēm ir oponenta tirgotājs, tev viņam jāmaksā divas liras, kas nau daudz, bet pietiekami, lai izjauktu plānus un palīdzētu pretiniekiem. Līdz ar to vienmēr ir jādomā 2–3 gājieni uz priekšu.

Katru reizi 16 plāksnītes tiek izvietotas citādi, līdz ar to katru reizi jādomā mazliet savādāks ceļš pēc puntkiem. Turklāt, ja tādu pašu ceļu ir izdomājis doties kāds no pretiniekiem, tev nākas mainīt plānus, jo ir ļoti neizdevīgi sekot pretiniekam un katru reizi maksāt viņam divas liras. Spēlē ir vismaz 3 alternatīvi ceļi kā gūt punktus, kas, atšķirībā no plāksnīšu izvietojuma, būs vai nu ērtāki vai mazāk parocīgi.

Vairākspēlējamība

Reti kuru spēli pirmajā mēnesī pēc tās iegādes man ir izdevies izspēlēt 10 reizes. Tas ir rādītājs, ka spēle neapnīk un katru reizi piedāvā ko jaunu. Jau pamatspēlē ir pietiekami daudz labi pārdomāta materiāla, kas nodrošina labu vairākspēlējamību. Taču pieejami arī divi paplašinājumi, kas pēc laika spēli var atsvaidzināt.

Vērtējums

Uzskatu, ka Istanbul ir ļoti laba spēle, ar plašu potenciālo spēlētāju auditoriju. Tas ir labs nākamais līmenis pēc Ticket To Ride, jo savā ziņā spēle arī veicina sacensību garu, taču izvēles jau ir plašākas un nopietnākas nekā Ticket To Ride sērijā. Mans vērtējums ir 9 no 10 ballēm.

Kristaps

Spēli var iegādāties Brain Games veikalā K. Barona ielā 55 vai interneta veikalā: Istanbul 

Board Game Geek vērtējums: 7.6 

Bildes: BGG

Iepriekšējais raksts „EXIT: The Game“ apskats

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki