Galda spēļu izstādes pasaulē

Oct 16 , 2021

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Galda spēļu izstādes pasaulē

Pēdējos 25 gadus galda spēļu hobijs ir bijis izteikti augoša industrija, kura paplašinās gan vienkārši apjoma un popularitātes ziņā, gan arī izvēršot savu daudzveidību. Tā kā entuziastu kļūst arvien vairāk, protams, vienā brīdī radās vēlme un nepieciešamība ļaut šiem entuziastiem satikties dažādos pasākumos, kas ir rezultējies dažādās galda spēļu izstādēs, festivālos, nometnēs un neskaitāmos mazākos pasākumos. Jāpiebilst, ka šis raksts būs par visiem šiem notikumiem vēl „labajos laikos“ jeb pirms Covid-19 ieviestajām izmaiņām pasaules kārtībā. Kad šie pasākumi atgriezīsies pie savas iepriekšējās grandiozitātes, mēs varam tikai spekulēt, tomēr atskatīties uz to, kāds vēriens tika sasniegts vēl 2019. gadā mums nav liegts, par ko arī būs šis raksts.

Galda spēļu izstāžu ir daudz un dažādas, tomēr divas no tām ir lielākas un zināmākas nekā citas. Runa, protams, ir par „Spiel“ Vācijā un „GenCon“ ASV. No pieejamiem datiem ir diezgan grūti izvērtēt, kura tad ir lielāka vai svarīgāka, līdz ar to es tās likšu diezgan vienādā kategorijā. Tām ir arī atšķirības  „GenCon“ ir vairāk par spēlēšanu, bet „Spiel“ —par  iepirkšanos (abas lietas gan darīt var abās). Tālāk mazliet sīkāks apraksts.

„Spiel“ (Esene, Vācija)

No abām lielajām izstādēm šī, protams, latviešiem ir daudz zināmāka kā nekā Esene ir viena lidojuma un vilciena brauciena attālumā (kā arī citi turp ir devušies ar auto), kas nozīmē, ka apmeklēt izstādi nav nekādu problēmu un katru gadu to apmeklē diezgan daudz latviešu. Lai arī tautā iesaukta par „Eseni“ (galda spēļu aprindās frāze „Šogad brauksi uz Eseni?“ ir absolūti nepārprotama, un neviens neiedomājas, ka tiek jautāts par, piemēram, ģimenes atvaļinājumu vasarā), izstādes īstais nosaukums ir vienkārši „Spiel“, piekabinot klāt konkrēto gadu („Spiel ‘19“). Pasākums parasti norisinās oktobra pēdējā pilnajā nedēļā no ceturtdienas līdz svētdienai.

Es pats Esenē esmu bijis 7 reizes, no kurām sešas kā „Brain Games“ darbinieks, bet septītajā beidzot arī kā apmeklētājs parastais. Pa šiem 7 gadiem varēja labi novērot, kā izstāde izauga no lielas par ļoti lielu gandrīz katru gadu nāca klāt vēl kāda halle jau tā lielajā izstāžu kompleksā, lai pietiktu vietas visiem, kas grib izstādīties. Protams, ka būtiski pieauga dalībnieku skaits gan firmu ziņā, gan apmeklētāju ziņā (tiem, kas ir bijuši, nav nekāds noslēpums par pārvietošanos ar 1 km/h galvenajās zālēs vai trīs metro palaišanu garām, lai ceturtajā knapi iesprauktos iekšā).

Savā būtībā „Spiel“ ir pārdošanas/ iepirkšanās pasākums, un ļoti daudzi uzņemumi izmanto šo pasākumu, lai prezentētu savas jaunās spēles, savukārt apmeklētāji, protams, steidz iepirkt jaunumus, lai būtu vieni no pirmajiem, kas pie tiem tiek (kā arī, protams, svarīga nianse ir spēles, kas ir ierobežotos daudzumos vai lokāli nav pieejamas). Daudziem uzņemumiem „Spiel“ ir atskaites punkts, uz kuru sagatavot jaunās spēles, lai tās pirmo reizi piedāvātu publikai.

No spēļu spēlēšanas viedokļa „Spiel“ nav tas draudzīgākais pasākums vietas, kur spēlēt spēles būtībā nav, vienīgais variants ir tikai pašu firmu stendi, kuros, protams, pieņemts spēlēt ir tikai šo firmu jaunās/ atvestās spēles (un arī vietu ir diezgan maz daudzi noteikti ir redzējuši klātienē vai video, kā plkst. 10:00 no rīta pie durvju atvēršanas cilvēki burtiski skrien, lai tikai ieņemtu vietu pie kāda konkrēta galda (vai nopirktu konkrētu spēli)). Jauno spēļu spēlēšana parasti notiek viesnīcās vai īrētajos dzīvokļos (nu un varbūt paši nepacietīgākie atrod kādu brīvāku pleķīti uz zemes kādā tukšākā hallē).

Kad četru dienu garumā visi ir iepirkušies un svētdienas vakarā mazliet pēc plkst. 18:00 skaļruņos paziņo izstādes beigas, izstāde ir beigusies un atskan visu darbinieku aplausu vilnis cauri visām hallēm. Savukārt apmeklētāji ar iegūtajiem jaunumiem cenšas atrast kādu efektīvu sistēmu, kā to vispār dabūt iekšā savā lidmašīnas bagāžā.

Protams, tā nav tikai iepirkšanās ir arī dažādi galda spēļu turnīri, konkursi, tāpat ir būtiska nozīme dažādiem fanu pasākumiem, pēdējos gados arvien vairāk bija redzami cosplay dalībnieki, kas saģērbušies kādā kostīmā, tā kā noteikti var teikt, ka pasākums ir kļuvis krietni daudzveidīgāks.

„GenCon“ (Indianapolisa, ASV)

Man pašam diemžēl „GenCon“ nav sanācis būt, tāpēc tik detalizēta apraksta vairs nebūs. No visa, kas ir lasīts, redzēts un dzirdēts gan jāsecina, ka pēc būtības tas ir gandrīz tas pats ar vienu diezgan būtisku atšķirību  „GenCon“ ir ļoti daudz atvēlētas vietas tieši spēļu spēlēšanai. Halles, kas pilnas ar galdiem, pie kuriem vari vienkārši doties vai tos rezervēt, kā arī daudz un dažādi turnīri. Protams, arī iepirkšanās joprojām ir iespējama, tomēr socializēšanās faktors šeit līdz ar to ir krietni lielāks un jūtamāks. Arī visas fandom lietas ASV tomēr ir populārākas un cosplay šajā pasākumā spēlē lielāku lomu.

„UK Games Expo“

Šī ir vēl viena izstāde Eiropā, kas pāris gadu laikā no salīdzinoši maza pasākuma izaugusi vairākas reizes, kļūstot, ja nemaldos, par lielāko izstādi Eiropā aiz „Spiel“. Koncepts būtībā ir tāds pats kā lielajās izstādēs, tikai visa kā ir mazāk (un savā ziņā draudzīgāk) ir pārdevēji, ir pircēji, ir vieta, kur spēlēt spēles. Te gan ir arī cits bonuss — „UK Games Expo“ nominācijas un apbalvojumi, kas tiek piešķirti daudz un dažādās kategorijās („Spiel“ un „GenCon“ nav savu balvu, godīgi sakot, grūti arī iedomāties, kā tajā piesātinājumā vēl arī to varētu pievienot).

B2B pasākumi

Lai arī hobijistam parastajam šie nav aktuāli, tomēr notiek arī izstādes, kur satiekas tikai biznesa cilvēki, ieskaitot galda spēļu izdevniecības. Šajos pasākumos pārsvarā notiek runāšana un līgumu slēgšana par to, kurš uzņēmums plāno izdot kādu cita uzņēmuma spēli. Skaidrs, ka vadītāju līmenī šādas sarunas notiek arī elektroniski un citās iepriekš minētajās izstādēs, tomēr šajās ir daudz mazāk fona trokšņu un notikumu, līdz ar to var koncentrēties sarunām. Eiropā nozīmīgākā ir „Nuremberg Toy Fair“, kas katru gadu notiek janvāra-februāra mijā Vācijā.

Citi galda spēļu pasākumi

Galda spēļu kultūrā, kā jau visos hobijos, ir daudz un dažādu entuziastu rīkoto pasākumu, kā rezultātā ir diezgan daudz un dažādu mazo pasākumu ar tikai desmitos vai simtos mērāmu dalībnieku skaitu.

Viens no pasākumu veidiem noteikti ir visādi mazie „-coni“ jeb, citiem vārdiem sakot, kādai konkrētai nišai vai auditorijai domāti pasākumi. Piemēram, tas var būt kādam konkrētam spēles žanram (diezgan populāri ir vairākas dienas ilgstoši kara spēļu pasākumi) vai pat konkrētai spēlei („Lord of the Rings LCG“ fani katru gadu sapulējas pilī Vācijā, lai vairākas dienas spēlētu tieši šo spēli). 

Protams, tie var būt vienkārši mazi lokālie pasākumi, kas cenšas sapulcēt hobija entuziastus. Arī Latvijā, piemēram, divus gadus norisinājās „BaltiCon“, kas domāts tieši galda spēlēm, kā arī jau diezgan daudzus gadus notiek un aug „Unicon“, kura darbības spektrs ir plašāks. Ja neņem vērā pasaules šā brīža stāvokli, tad šiem pasākumiem ir bijusi tendence tikai pieaugt skaita un apjoma ziņā, tā kā gan jau šī tendence turpināsies.

Ejot vēl lokālākā līmenī, eksistē jau privāti vai daļēji privāti pasākumi spēļu klubiņi, kā arī parastās vai mini galda spēļu nometnes. Tepat Latvijā jau 10 gadus norisinājās galda spēļu vasaras nometne, kā arī ir pasākumi rudenī un ziemā, tas pats notiek arī citās valstīs, turklāt arvien vairāk šādus pasākumus sāk rīkot cilvēki, kas vienkārši vēlas vienkopus savākt citus spēlēt gribētājus, lai vairākas dienas nodotos kopīgajam hobijam.

Rakstu veidoja Edgars Zaķis


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti