Galda spēles, kuras var spēlēt jebkur

Jun 29 , 2022

0 Komentāri

Jānis Bernāns

Galda spēles, kuras var spēlēt jebkur

Vasara jau pamazām ieskrienas un pavisam drīz sāksies lielais izbraucienu laiks, kad gribēsi dienas pavadīt pie dabas vai vienkārši prom no mājām. Esot atpūtas braucienā vairākas dienas, nereti jāatsakās no dažādām ekstrām, taču galda spēles nav viena no tām, jo vienmēr iespējams piemeklēt kādu spēli, ko spēlēt jebkur!

Mūsdienās galda spēles ļoti variē ne tikai pēc tematikas, mehānikas, spēlētāju skaita, grūtības līmeņa, bet arī pēc izmēra un spēlēšanas iespējām. Ir grandiozas spēles, kam nepieciešami atbilstoša izmēra galdi un atbilstoši apstākļi, bet ir arī spēles, ko var ērti baudīt ikvienā dzīves situācijā.

Melnie stāstiņi

Ja kādu no spēlēm būtu jāsalīdzina ar Šveices nazi, tad šī spēle noteikti būtu „Black stories“, jo to var spēlēt jebkur un ar teju ikvienu. Viens no lielākajiem bonusiem ir tas, ka šī spēles spēlēšanai pat nav nepieciešams galds vai jebkāda spēļu virsma.

Šī ir spēļu sērija, kurā iekļautas dažādas piķa melnas mīklas un mistērijas. Spēles noteikumi ir pavisam vienkārši viens no spēlētājiem iejūtas vadītāja lomā un pārējiem spēlētājiem no kārts nolasa kāda stāsta daļu, kurā netieši pastāstīts, kas noticis, bet nav zināms, kā tas noticis. Kārts otrā pusē ir aprakstīts pilnais stāstiņš, ar kuru vadītājs iepazīstas, citiem to neatklājot. Un tad var sākties minēšana spēlētāji vadītājam uzdod jautājumus, uz kuriem var atbildēt ar „jā“ vai „nē“. Ja vadītājs nevar uz šiem jautājumiem atbildēt apstiprinoši vai noraidoši, tad viņš var lūgt pārfrāzēt jautājumu vai norādīt, ka tas nav būtisks aspekts stāsta atrisinājumā. Šāds jautājumu un atbilžu teniss turpinās, līdz spēlētāji atšķetinājuši pilno stāstu.

Paši stāstiņi, kas minētājiem jāatšķetina, var būt dažnedažādi, piemēram:

Atbildi meklē raksta beigās!

Viena no lielākajām „Black stories“ priekšrocībām ir iespēja to spēlēt jebkādos apstākļos. Pirmkārt, jāpiebilst, ka pati spēle ir tikai nedaudz lielāka par standarta kāršu kavas kastīti, tādējādi to iespējams ērti paņemt līdzi teju jebkurā izbraucienā.

Pašai spēlei nepieciešama tikai viena kārts, kas tiek iedota konkrētā raunda vadītājam, tāpēc to ir ērti spēlēt, pat braucot mašīnā, turklāt spēlē iesaistīties var arī šoferis, piedaloties minēšanā. Tālāk jau viss atkarīgs no spēlētāju apķērības un iztēles.

Pašlaik Brain Games veikalos ir pieejami pieci „Black stories“ izdevumi latviešu valodā, kas katrs sevī ietver 50 piķa melnus stāstiņus un to atrisinājumus:


Nav noslēpums, ka “Black stories” jeb “Melnie stāstiņi” patiesi mēdz būt drūmi, tāpēc tie nav piemēroti jaunākiem spēlētājiem. Tomēr tas nenozīmē, ka viņi nevar izbaudīt šo spēli, jo ir izdota arī “School stories”, kas ietver dažādas mīklas un notikumus no skolas dzīves.

Izvēlies pats sava piedzīvojuma gaitu!

Kā būtu, ja spēli apvienotu ar komiksu, kuru var ne tikai ērti paņemt līdzi, bet kurā vari arī pats veidot savu stāstu? Piedzīvojumu grāmatā "Bruņinieki" tu spēlēsi kā viens no trim brāļiem, kurš ir apņēmības pilns kļūt par drosmīgāko bruņinieku. Taču šīs spēles stāstu veidosi tu pats! Tev būs jāpieņem lēmumi, kas mainīs tālāko notikumu gaitu.

Spēle sastāv no komiksa paneļiem, kuros būs atrodamas norādes, mīklas, slazdi un daudz kas cits. Lai sasniegtu savu mērķi tev būs jābūt atjautīgam un radošam. Ja nu tev tomēr neizdosies kļūt par varenu bruņinieku, nebēdā, jo šo piedzīvojumu vienmēr vari sākt no jauna, izmēģinot jaunu pieeju un ceļus!

"Bruņinieki" ir izcili piemērota izklaide bērniem un jauniešiem. Ja esi izspēlējies piedzīvojumu grāmatu "Bruņinieki" vai vienkārši meklē tumšu detektīvu, tad vērts aplūkot piedzīvojumu grāmatu "Gūstekne"!

Mazās kāršu spēles vienmēr tavā kabatā

Bieži vien galda spēles izbraucienos tiek atstātas mājās, jo tās ir pārāk lielas un ir grūti transportējamas. Tomēr ir arī tādas galda spēles, kas aizņem pavisam maz vietas tavā ceļasomā. Pārsvarā tās ir mazās kāršu spēlītes — „Saboteur“, „6. ņem“, „Exploding Kittens“, „Lama“, „The Mind“ un citas.

Ja spēlēs lielāka draugu kompānija, tad „Saboteur“ ir tava izvēle. Slēptas lomas, sadarbība ar citiem spēlētājiem, sabotēšana un spēles laukuma būvēšana. „Saboteur“ spēlētāji katra raunda sākumā saņem slepenu lomu — zeltraci vai sabotieri. Attiecīgi zeltrači vēlas nokļūt līdz zeltam, bet sabotieri cenšas šos plānus izjaukt.

Spēles noteikumi ir pa visam vienkārši — rūķi secīgi izspēlē kārtis, rok tuneļus un palīdz vai traucē cits citam. Spēles beigās labie rūķi dala atrasto labumu, bet, ja zelts palika nesasniegts, uzvar sabotieri.

Interesantu šo spēli padara fakts, ka tev ir jāsadarbojas ar citiem rūķiem, bet tu nekad līdz galam nezini, kuram uzticēties, jo beigās vari saņemt dunci mugurā.

Jautrai kompānijai līdz pieciem cilvēkiem ideāli derēs spēle „Exploding Kittens“. Kā jau nosaukums pasaka priekšā, tad spēle ir par kaķēniem, kas mēdz uzsprāgt. Tu, protams, negribi būt tas, kurš piedzīvo šos nelaimes gadījumus! Šajā spēlē tu vari iegāzt citus spēlētājus, atmīnēt sprāgstošos minkas un atgriezt sprāgstošā kaķēna kārti kavā, kur vien pats vēlies!

„6. ņem“ ir abstrakta kāršu spēle, kurā spēlētāji veidojo skaitļu rindas, taču neviens nevēlas būt tas, kurš pieliks sesto skaitli rindā, jo tad šī rinda būs jāpaņem. Spēles beigās uzvar spēlētājs, kurš sakrājis vismazāk punktus (buļļu galvas).

Ļoti vienkārša kāršu spēle visai ģimenei ir „Lama“. Tajā spēlētāji secīgi izspēlē skaitļu kārtis, mēģinot pirmie tikt vaļā no savām rokās esošajām kārtīm. Esi uzmanīgs, jo kārtis, kas tev paliks rokās, dos soda punktus, turklāt lamas kārtis dos desmit soda punktus! Spēles galvenā stratēģija balstīta uz izvēli riskēt un celt vēl kārtis, ar cerību izspēlēt visas, vai izstāties pirms laika, samierinoties ar nelieliem mīnusiem.

2018. gads bija izcils spēļu autoram Volfgangam Varšam, kurš radīja vairākas izcilas spēles, tostarp “The Mind”.

Šī ir unikāla kāršu spēle, kurā spēlētājiem jāizspēlē kārtis augošā secībā, taču ir āķis spēlētājiem ir aizliegts savā starpā komunicēt. Ja esi jau spēlējis parasto “The Mind”, tad mēs iesakām “The Mind Extreme”, kas ir patiesi ekstrēms pamatspēles variants, jo vienlaicīgi kārtis tiek izspēlētas divās kavās vienā augošā, otrā dilstošā secībā.

Visas šīs spēles ir labs variants, ja galamērķī būs pieejama ērta vieta, kur spēlēt spēles, bet nevēlies līdzi ņemt lielas un smagas spēļu kastes.“UZMET UN PIERKASTI” TIPA SPĒLES JEBKURAI SITUĀCIJAI

Kā noteikt, vai spēle skaitās ceļojumu spēle? Katram var būt savi kritēriji, taču viens no universālākajiem ir pavisam vienkāršs vai spēli var spēlēt lidmašīnā uz nolaižamā galdiņa?

Viena no labākajām spēlēm šādām situācijām ir “uzmet un pieraksti” jeb “roll and write” tipa spēles, kas lielākoties sastāv no pierakstu blociņa un dažiem metamajiem kauliņiem. Tieši šī tipa spēles pēdējos gados kļuvušas īpaši populāras, turklāt tās lielākoties var spēlēt arī solo variantā, kurā tu pats vari sacensties ar savu rezultātu.

Piemērs šādām spēlēm ir „Clever“, kas ir vienkārša kauliņu spēle, kurā spēlētāji cenšas virknēt bonusus, aizkrāsojot maksimāli daudz vērtības savā blociņā un gūstot iespējami daudz punktus. Turklāt šī spēle tagad pieejama arī latviešu valodā!

Vēl viena šīs kategorijas spēle ir „Railroad ink“, kurā spēlētāji met kauliņus, lai noteiktu, kādus ceļu un dzelzceļu posmus viņi var zīmēt savā kartē. Spēlētāji cenšas savienot dažādas izejas, aizpildīt konkrētus lauciņus un izveidot efektīvākos ceļa tīklus. Spēlē ir vairāki veidi, kā iegūt punktus, tāpēc nav vienas uzvarošās stratēģijas.

Gandrīz jebkura “uzmet un pieraksti” tipa spēle ir izcila opcija ceļojumiem un vasaras piedzīvojumiem.

Klasiskās parka soliņu spēles

Lai gan kāršu spēles parasti ir mazākā iepakojumā, nepiemērotos laikapstākļos tās ne vienmēr derēs — ja pūtīs vējš, vairums šo spēļu var kļūt pilnībā nebaudāmas. Tādos gadījumos ērtākas būtu spēles ar stabiliem komponentiem. Ne velti daudzviet pasaulē lielu popularitāti parkos guvušas tādas klasiskās spēles kā šahs, dambrete, domino un citas. Visas šīs ir lieliskas abstraktas stratēģijas spēles, kas populāras ir jau simtiem un tūkstošiem gadu.

Tomēr, ja šaha zirdziņa lēcieni, rokādes un kaušana “garāmejot” tev ir pārāk sarežģīta, vai vēlies parkā uz soliņa izmēģināt ko jaunu, talkā nāk „Gigamic“ abstraktu moderno klasiku sērija. Tajā kopumā ietilpst sešas spēles, piemēram, „Quoridor“, kurā spēlētāji pārvietojas pa laukumu, mēģinot nokļūt tā otrā pusē. Taču viņi laukumā var arī novietot sienas, lai traucētu pretinieka kustībai. Šī ir spēle ar vienkāršiem noteikumiem, bet bagātīgām stratēģijas iespējām.

Vēl viens bonuss „Gigamic“ abstraktajām spēlēm ir tāds, ka visas no tām ir pieejamas arī mini izmērā, kas ir mazāks un vieglāk paņemams līdzi!

LIELAS SPĒLES MAZĀKĀS KASTĒS

Bieži vien galda spēļu kastēs ir īpašas vietas, kur salikt visus komponentus, lai kastē valdītu kārtība, bet nereti ir arī gadījumi, kad spēles kaste vienkārši ir pustukša. Tādā gadījumā spēles izbraucieniem var pārlikt mazākās kastēs, līdzi paņemot visu nepieciešamo, tikai pārvadājot to daudz kompaktāk.

Pavisam ekstrēms variants ir pašas kastes piegriešana tā, lai tā aizņemtu mazāk vietas gan plauktā, gan somā. Tas ļauj kompaktāk uzglabāt un pārvietot spēles, tomēr neatgriezeniski sabojā spēles kasti.

Video: kā samazināt spēļu kasti (ar vājiem nerviem neskatīties)

Neatkarīgi no situācijas un apstākļiem, vienmēr ir iespējams piemeklēt spēlētāju vēlmēm atbilstošu galda spēli, tāpēc arī turpmāk savos izbraucienos ar ģimeni vai draugiem vari baudīt kādu izcilu galda spēli!

Kuras būs tavas šīs vasaras izbraukumu spēles?

Atbilde iepriekš minētā „Black stories“ stāstiņa piemēram:


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti