Detective: A Modern Crime Board Game apskats

May 16 , 2019

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Detective: A Modern Crime Board Game apskats

Spēles apskats – Detective: A Modern Crime Board Game

Mehānikas: Dedukcija

Spēles sarežģītība: sarežģīta

Spēles ilgums: 2-3 h

Spēlētāju skaits: 1-5

Labākais spēlētāju skaits: 1-2

Valoda: Bez angļu valodas zināšanām spēle nav spēlējama

Man patīk krimiķi. Labs detektīvs var būt viens no aizraujošākajiem laika pavadīšanas veidiem, taču ir 21. gadsimts un nemelošu, ka es esmu izlepis, tāpēc gribu tādas aktivitātes, kur pats varu ne tikai pasīvi vērot, bet iesaistīties, tāpēc pēdējā laikā esmu pievērsis uzmanību detektīvspēlēm. Viens no 2018. gada hitiem bija Detective: a modern crime board game. Apraksts bez “spoileriem”.

Tematika

Nosaukums jau izsaka visu - spēle ir par 21.gs detektīviem, kuri šķetina reālistisksus noziegumus. Pirmajā no piecām lietām izsoļu namā nonācis aizdomīgs, nacistu nozagts pulkstenis, un spēlētājiem ir uzdevums saprast, kā un kāpēc tas tur nonācis. Tas tiešām ir moderns detektīvs, kur daudz laika paiet analizējot DNS vai meklējot informāciju tiesas nopratināšanu ierakstos. Bet visstilīgākā lieta spēlē ir tā, ka atsevišķa informācija ir izcelta un tā jāmeklē internetā. Spēlējot spēli, es uzzināju par dažādiem vēsturiskiem notikumiem, pētīju Google kartes un skatījos video. Iepriekš neesmu saskāries ar tik reālistisku īstu faktu iesaisti spēlē, un jāatzīst, tas bija iespaidīgi!

Komponentes

Principā katra no piecām lietām sastāv no 35 kārtīm, ir mazs, smieklīgs spēles laukumiņš, koka marķieri ar ko atzīmēt laiku un dienas, kā arī vesela kaudze žetonu. Bet tas nav pārāk būtiski, mana noderīgākā komponente bija atvērts fails portatīvajā datorā, kur piefiksēju pavedienus, norādes par dažādiem cilvēkiem, alibi, motīvus un dažādas atzīmes. Bez labas faktu piefiksēšanas sistēmas šajā spēlē neiztikt. Taču iespaidīgākā komponente bija speciāli izveidota mājaslapa, kas kalpoja kā policijas datubāze, kur, ievadot pareizo informāciju, varēja piekļūt dažādām sarunām, iesaistīto cilvēku kartotēkai, tur varēja pārbaudīt asins paraugus un DNS. Mājaslapa ir ļoti gudra, labi un saprotami izveidota, kā arī man tā kalpoja kā galvenais glābiņš, kad atkal un atkal ko vēlējos pārbaudīt par kārtējo pavedienu vai saistību.

Mehānika

Spēlē katrai lietai ir dots noteikts laiks, piemēram, 5 spēles dienas, no kurām katru dienu var strādāt 8 spēles stundas un praktiski katrs pavediens, katra kārts vai pārvietošanās starp objektiem maksā laiku. Uz kārtīm ir vienkārši aprakstīts teksts vai kāds attēls no nozieguma vietas, vēstule, dokuments vai norāde, ko izlasīt policijas datubāzes mājaslapā. 

Spēlētāji kopā vienojas, kuri ir svarīgākie pavedieni un kuros virzienos rakt dziļāk. Un tiešī šī izvēle ir kritiska, jo no 35 kārtim, spēlētājiem pietiks laiks apskatīt labi, ja pusi, līdz ar to liela daļa spēles slēpjas spējā izvērtēt, kas ir relevantie pavedieni un kas nav. Tas ir lieliski, jo spēlētāji tiek limitēti laikā, un līdz ar to, spēle kļūst daudz fokusētāka.

Taču ar to vēl nepietiek, katras lietas beigās spēlētājiem ir jāiesniedz ziņojums, kura laikā jāatbild uz pāris jautājumiem. Interesanti ir tas, ka nav tādas kārts, kas pateiktu, ka uz kādu no jautājumiem atbilde ir “X”. Bieži ir tā, ka pašiem spēlētājiem jāsaliek kopā pierādījumi un jāsaprot, kas īsti notika.

 

No piecām lietām es pieņemami atrisināju 4, jo vienā no tām es pārāk daudz aizrāvos ar dažādu intīmu intrigu pārbaudīšanu un, sekojot pavedieniem, radīju savas teorijas un novirzījos no būtiskā, taču laiks bija nepielūdzams, tāpēc arī mans ziņojums bija kauns visam iecirknim. 

Spēles 5 lietas savijas kopīgā stāstā, līdz ar to katra nākamā kļūst arvien pinķerīgāka un atvērtāka, ir vairāk iesaistīto un aizdomās turamo, taču es nevienu brīdi nejutos apbērts ar informāciju, tā tiek pievienota precīzi vajadzīgajā daudzumā, un spēlētājiem tiešām veidojas “lielā bilde”, kad visas 5 lietas ir atrisinātas. Tiesa, spēle, kas ir iesākta, ir arī samērā laicīgi jāizspēlē, jo citādi informācija tiks aizmirsta, un detektīvu darbs ievērojami apgrūtināsies. 

Ir arī viens risks - es spēli spēlēju solo un lieliski ar visu tiku galā, bet domāju, ka labākais spēlētāju skaits būtu divatā, līdz ar to būtu iespējams pārrunāt dažādas teorijas, arī trijatā būtu ok, bet vairāk spēlētājiem gan diez vai visiem būtu iespējams jēgpilni iesaistīties spēles gaitā.

Vairākspēlējamība

Šai spēlei vairākspēlējamības nav vispār, ar to ir jārēķinās, īpaši tāpēc, ka spēle maksā 56 EUR, bet ir paredzēti paplašinājumi, un es uzskatu, ka tas ir ļoti labs, vienreizējs 10-15h piedzīvojums, kas ir tā vērts.

Vērtējums

Ja jums patīk lasīt detektīvromānus, bet kaitina, ka nekad neizdodas saprast, kas ir slepkava, tad ir vērts pamēģināt pašiem iejusties detektīva lomā. Tāpat iesaku spēli tiem, kuriem aizrauj Exit vai citu izlaušanās spēļu koncepts, šī būs pavisam cita tipa puzle, kur atkal varēsiet ar draugiem pierādīt savu loģiku un apķērību. Detective: a modern crime board game ir ļoti laba izmeklēšanas spēle, kas spējusi izveidot nekad neredzētu, unikālu datubāzes mehāniku un integrēt reālus faktus no interneta. Spēlē ir daudz laba un inovatīva, visnotaļ lieliski pavadīts laiks un aizraujošs piedzīvojums. Vērtējums 9 no 10.

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalos Rīga Plaza 1. stāvā vai K. Barona ielā 55, vai arī interneta veikalā:  Detective: A Modern Crime Board Game

Board Game Geek reitings: 8.2

Autors: Kristaps Auzāns

Bildes no Board Game Geek


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti