Dāvanu ceļvedis — spēles ģimenei

Dec 15 , 2021

0 Komentāri

Oskars Valtenbergs

Dāvanu ceļvedis — spēles ģimenei

Dienas tumšās stundas kļūst arvien garākas, koku lapotnes arvien kailākas un temperatūras stabiņš arvien zemāks. Tas viss liecina tikai par vienu tuvojas ziema un Ziemassvētki. Līdz ar ziemas saulgriežiem nāk apdāvināšanas tradīcija. Ja nezini, ko dāvināt Ziemassvētkos šogad, tad neraizējies, jo, iespējams, mēs varam tev palīdzēt! 

Lai izvairītos no paniskas veikalu apmeklēšanas pēdējā brīdī, mēs iesakām svētkiem sagatavoties laicīgi un dāvanu iegādi sākt jau tagad. Turklāt labu dāvanu iespējams iegādāties arī neizejot no mājām un iepērkoties interneta veikalā!

Kāpēc dāvināt galda spēles?

Pirmkārt, galda spēles ir vairāk nekā vienkārši smuki iesaiņotas kastes. Dāvinot galda spēles, tu dāvini neskaitāmas prieka un pozitīvu emociju stundas kopā ar saviem mīļajiem. Tāpat, iespējams, arī tu pats izbaudīsi šo spēli kopā ar dāvanas saņēmēju, tādējādi tu dāvāsi prieku ne tikai citiem, bet arī pats sev.

Galda spēle nav sezonāla dāvana, ko varēs izvilkt no plaukta vien pāris reizes, kad būs atbilstoši laikapstākļi. Ja būsi izvēlējies īsto spēli, tad tā regulāri tiks celta galdā un sagādās neaizmirstamus prieka mirkļus neskaitāmu stundu garumā. Turklāt labākās spēļu partijas atcerēsies vēl ilgi pēc spēles beigām.

Mūsdienu klasikas ģimenei

Ne visi galda spēļu pasaulē orientējās kā zivis ūdenī. Ja cilvēkam šis hobijs nav labi pazīstams, tad vērts pieturēties pie vienkāršām un pārbaudītām vērtībām, izvēloties kādu no tā saucamajām “ievadspēlēm”. Proti, spēles, kas ir pietiekoši vienkāršas, lai tās bez grūtībām varētu apgūt ikviens un ko ir prieks spēlēt atkal un atkal.

Jau 25 gadus ģimenes visā pasaulē priecē galda spēle “Catan”. Šī ir spēle trīs līdz četriem spēlētājiem, kurā spēlētāji iejūtas kolonistu lomā, kas steidz apdzīvot Katanas salu. Būvē ciematus un plisētus, iegūsti resursus un mēģini apsteigt citus salas ieceļotājus!

Ne velti “Catan” ir viena no visu laiku pārdotākajām galda spēlēm pasaulē.

Izcila alternatīva ir arī spēle “Carcassonne”. Šajā spēlē dalībnieki veido Karkasonas karti kopā liekot spēles lauciņus. Paralēli spēlētāji var izvietot savus cilvēciņus, gūstot punktus; spēles beigās spēlētājs ar visvairāk punktiem uzvar. Spēles noteikumi ir pavisam vienkārši, un katrs gājiens sastāv no četrām vienkāršām darbībām paņem lauciņu, novieto lauciņu, ja vēlies, novieto savas krāsas cilvēciņu un pieskaiti punktus, ja tādi iegūti. “Carcassonne” ir izcila spēle kā diviem, tā pieciem spēlētajiem!

 Arī spēli “Bohnanza” var uzskatīt par spēļu klasiku, jo tā tika izlaista jau 1997. gadā. Tas liecina par to, ka tā ir vērtīga spēle, jo vairāk nekā 20 gadus vēlāk spēle joprojām ir tikpat populāra un tiek tulkota arvien jaunās valodās. Šajā kāršu spēlē spēlētāji audzē pupas. Izklausās mazliet dīvaini? Bet tā nebūt nav! Tā ir jautra stratēģijas spēle ar lielu spēlētāju mijiedarbību. Spēlētāji stāda pupas, novāc ražu un mainās viens ar otru. Mainīšanās ir īpaši svarīga, jo kārtis ir jāizspēlē tādā secībā, kādā tās paņem, tāpēc bieži vien glābiņš ir iespēja aizmainīt citiem spēlētājiem pupas, kuras nevēlies paturēt, lai varētu iestādīt sev piemērotākās pupas.

Ģimenes klasikas latviešu valodā šogad papildināja arī “Splendor”, kurā spēlētāji krāj dārgakmeņus, pērk jaunas kārtis un mēģina kļūt par ietekmīgākajiem renesanses laika tirgoņiem. Vienkārša un eleganta spēle ar skaistiem dārgakmeņu žetoniem!

Par vienu no iecienītākajām ģimenes spēlēm pēdējos gados ir kļuvusi “Ticket to Ride: Europe”. Krāj kārtis, izbūvē savu dzelzceļa tīklu un centies savienot saviem pasažieriem nepieciešamās pilsētas. Taču uzmanies! Ja citi spēlētāji pirmie izbūvēs tev vēlamos ceļa posmus, tad būs jāplāno apkārtceļš. Spēlei ir pieejamas divas pamatversijas viena ar Eiropas, otra ar ASV karti. Taču spēlei pieejami arī vairāki paplašinājumi ar jaunām kartēm un maršrutiem.

Neliela kaste un saprātīga cena bieži vien piedāvā vairāk, nekā gaidīts. Godalgotā sadarbības spēle “The Crew” ir labs piemērs tam, ka labai spēlei ne vienmēr ir jābūt dārgai. Pat neliela kāršu kava var piedāvāt spēli, kas vakaru padara neaizmirstamu. Kā astronautiem jūsu piedzīvojumiem bagātais ceļojums kosmosā notiek 50 aizraujošās misijās. Un ar katru misiju spēle kļūst arvien izaicinošāka!

“Nākamā līmeņa” galda spēles

Ja “Catan” vai “Carcassonne” bija tava izcilā dāvana pagājušajos Ziemassvētkos, tad šogad vērts apsvērt kādu no “nākamā līmeņa” spēlēm, kas ir kripatiņu sarežģītākas un bagātīgākas ar stratēģiju.

Viens no izcilākajiem variantiem ir spēle “Spārnotie” (angliski “Wingspan”). Spēle ar satriecošu vizuālo noformējumu un brīnišķīgu putnu tematiku. Krāj dažādas putnu kārtis, piesaisti tos savam dabas rezervātam un veido spēcīgas kombināciju virknes.

Lielākajā galda spēļu kanālā “Dice Tower” gada sākumā tā ieguva pirmo vietu skatītāju balsojumā kā visu laiku iecienītākā spēle. Tas tika paveikts neraugoties uz to, ka “Wingspan” dienas gaismu ieraudzīja vien 2019. gadā.

Latviešu valodā šogad tika iztulkota arī viena no visu laiku titulētākajām galda spēlēm “7 Wonders”. Tajā spēlētāji draftē kārtis, būvē kādu no septiņiem pasaules brīnumiem un dažādos veidos krāj punktus. Šī spēle ir lielisks variants lielākām kompānijām, jo to var spēlēt trīs līdz septiņi spēlētāji. Turklāt spēlētāju skaits diži neietekmē spēles ilgumu, jo visi spēlētāji gājienus veic vienlaicīgi.

Izcilas spēles angļu valodā

Ja angļu valoda tev nav šķērslis, tad iespēju klāsts kļūst vēl plašāks!

Regulāri “ievadspēļu” topos vietu ieņem arī “Bärenpark”, kas vienkārši sakot ir tetris, būvējot lāču parku. Izdomā kā izvietot savus lāču parka voljērus, lai maksimāli ātri un efektīvi aizpildītu sava parka teritoriju!

Līdzīga tipa spēle ir arī “Tiny Towns”, kurā tu centies uzbūvēt dižāko pilsētu mazajiem meža zvēriņiem. Spēle ar vienkāršiem notikumiem, bet bagātīgu stratēģiju. Tam visam pa virsu ir arī skaistas koka mājiņas un kārtis ar pievilcīgam ilustrācijām. Dažādās kārtis ļauj katrai parītajai izmantot jaunas mājiņu kombinācijas, tāpēc nekad nebūs divas vienādas spēles.

Mūsdienās viena no izplatītākajām galda spēļu mehānikām ir kavas veidošana jeb deck building. Šo žanru 2008. gadā aizsāka spēle “Dominion”, kas popularitāti saglabājusi līdz pat mūsdienām. Arī šajā spēlē katru reizi tiek izmantota tikai daļa no visām kārtīm, kas sniedz neskaitāmas kombināciju iespējas. Ar pamatspēli vien iespējamas vairāk nekā 3 miljoni dažādas kombinācijas.

Ceram, ka kāda no šīm spēlēm atbilst tieši tam, ko tu meklēji!


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti