Izlaist līdz saturam
Dāvanu ceļvedis — klasiskās vērtības

Dāvanu ceļvedis — klasiskās vērtības

Meklē perfektu dāvanu kādam, kurš vēl nav līdz kaulam iepazinis galda spēļu pasauli? Vai arī kādam, kuru vēlies iepazīstināt ar šo hobiju? Tad noteikti vērts pieturēties pie pārbaudītām un klasiskām vērtībām, ko novērtē miljoniem cilvēki visā pasaulē.

Ik gadu mēs dzirdam par simtiem jaunām galda spēlēm, kas cita par cita esot labākas. Šajos sarakstos bieži vien ir grūti orientēties, jo viedokļi ir ļoti dažādi, bet kurš no visiem ir pareizais? Nereti arī ražotāji, tiecoties pēc kaut kā jauna un unikāla, izvēles apvienot dažādas spēļu mehānikas, kas nepieredzējušiem spēlētājiem var likties mulsinošas. Tāpat bieži vien šī spēles, cik ātri gūst popularitāti, tik ātri arī to pazaudē.

Tomēr ir spēles, kas populāras ir jau gadiem. Tieši šīs pārbaudītās, klasiskās vērtības ir ideāla dāvana ikvienam, kuram vēl nav sava galda spēļu kolekcija.

  • Catan
  • Carcassonne
  • Ticket to Ride: Europe
  • 7 wonders
  • Pandemic
  • Codenames
  • Dixit
  • Spārnotie

Catan

Neapšaubāmi pirmā spēle, kas nāk prātā, runājot par mūsdienu klasiskajām vērtībām ir “Catan” (jeb “Katanas ieceļotāji”). Vācu autora Klausa Toibera radītais šedevrs jau vairāk nekā 25 gadu garumā rada prieku ģimenēm un draugu kompānijām visā pasaulē. Spēlētāji šajā spēlē iejūtas Katanas kolonistu lomā. Krāj resursus no saviem ciematiem, būvē ceļus, jaunus ciemus, attīsta tos par pilsētām un cīnās pret salas laupītajiem. Liela loma šajā spēlē ir komunikācija, jo spēlētāji savā starpā drīkst tirgoties ar resursiem.

Ne velti daudziem Latvijā un citviet pasaulē tieši šī ir top spēle galda spēļu vakaros.

Carcassonne

Vēl viena pasaulslavena vācu spēle ir Klausa Jūrgena Vrēdes 2000. gada radītā “Carcassonne”. Kurš sevis cienīgs galda spēļu spēlētājs nezina “Carcassonne”? Tā ir spēle ar vienkāršiem noteikumiem, bet plašām stratēģijas iespējām.

Savā gājienā tev ir jāpaņem viens spēles lauciņš un jānovieto tas kopīgajā kartē. Pēc tam tu vari izvēlēties uz tā novietot savas krāsas cilvēciņu. Atkarībā no tā, kā tu to novietosi, tev būs iespēja tikt pie punktiem. Bruņiniekus var novietot pilsētās, ceļotājus uz ceļiem, mūkus klosteros un zemniekus uz laukiem.

Katram spēlētajam ir ierobežots cilvēciņu skaits, tāpēc rūpīgi jāplāno savi gājieni, lai tos neiztērētu pārlieku ātri, un brīdī, kad parādās teicama izdevība gūt lielu punktu ražu, esi palicis bez cilvēciņiem.

Viens no “Carcassonne” plusiem ir tāds, ka to var spēlēt divi līdz pieci spēlētāji. Divu spēlētāju duelis būs stratēģiskās un ciešāks (tieši šāds formāts tiek izmantots čempionātos), bet ar vairāk cilvēkiem spēlē vairāk paradīsies arī veiksmes faktors.

Ticket to Ride

Ne tikai Vācija ir zināma ar saviem spēļu autoriem. Viens no slavenākajiem spēļu autoriem ir brits Alans Mūns, kurš pirms 18 gadiem radīja vēl vienu plaši zināmu hitu — “Ticket to Ride”.

Visiem labi zināmā vilcieniņu spēle ir viena no labākajām ievadspēlēm mūsu hobijā. Tajā spēlētāji kopīgā kartē veido savu dzelzceļa tīklu starp lielākajām Eiropas pilsētām (vai citām, ja spēlē kādu no citām spēles kartēm), mēģinot savienot savās maršrutu kartītes norādītās pilsētas. Tomēr jāuzmanās, jo savas pilsētas mēģina savienot arī citi, tāpēc nereti jūsu plāni pārklāsies, bet vieta abiem nebūs un nāksies pārplānot savu maršrutu.

“Ticket to Ride” ir aizkrājoša spēle, kura ir interesanta kā jauniem, tā pieredzējušiem spēlētājiem.

7 Wonders

Par klasiku mūsdienās var dēvēt arī franču autora Antuāna Bauzas civilizācijas draftēšanas spēli “7 Wonders”, kas ir viena no visu laiku godalgotākajām galda spēlēm.

Ja meklē dāvanu kādam, kas vēl nav spēris pirmos soļus spēļu pasaulē, tad šī nebūs labākā izvēle, jo spēle ir nedaudz sarežģītāka par iepriekš minētajām. Bet, ja tev nepieciešama dāvana, kādam kas jau apguvis pāris spēles, šīs varbūt labs solis dziļāk spēļu pasaulē.

Katrs no spēlētajiem izlozē vienu no septiņiem brīnumiem, kas būs viņa civilizācijas stūrakmens. Spēle iedalīta trīs ērās, kas būs atsevišķas drafta kārtas. Proti, katram spēlētājam tiks izdalītas septiņas kārtis, no kurām visi vienlaicīgi izvēlēsies vienu, ko paturēt sev, bet pārējās tiks nodotas blakus esošajam spēlētājam. Tālāk būs jāizvēlas viena kārts no jaunās rokas. Katru reizi opcijas paliks arvien mazāk, līdz beigās būs jāpaņem viena no divām kārtīm, kas noslēgs pirmo ēru. Šādā pat veidā spēlētāji izspēlēs vēl divas drafta kārtas, kam sekos punktu skaitīšana.

Punktus šajā spēlē iespējams iegūt vairākos veidos, tāpēc nav vienkārša standarta recepte, kā uzvarēt. Spēlētāji var fokusēties un tirdzniecību, militāro spēku, zinātni, resursu ieguvi, punktu kartītēm, vai vienkārši vākt no visam pa mazumiņam.

Spēle ir ne tikai aizraujoša, bet tai ir arī ļoti skaistas ilustrācijas, kuras novērtēs ikviens.

Pandemic

Ja jau runājam par izciliem spēļu autoriem, vērts pieminēt arī kādu amerikāni. Visi komandas spēļu cienītāji var teikt paldies Metam Līkokam, kurš ir “Pandemic” autors. Šī nebūt nebija pirmā sadarbības spēle, tomēr tā kļuva par, iespējams, populārāko šī žanra pārstāvi, iedvesmojot arvien vairāk autoru strādāt pie komandas spēlēm.

Pandēmijas spēlē spēlētājiem kopīgi jāaptur četras slimības, kas pārņēmušas pasauli. Šeit nav viena uzvarētāja — zaudēs vai uzvarē visi kopā.

Spēle ideāli piemērota kādam, kam cieņā ir komandas gars un patīk sastrādāties ar citiem. Turklāt spēlēt komandā nozīmē, ka tu vari spēlēt kopā ar savu draugu vai ģimenes loceklim un viņam palīdzēt pirmajās partijās, jo galu galā tas ir jūsu kopīgās interesēs.

Codenames

Čehu autors Vladimirs Čvatils ne tikai radījis vienu no savas valsts zināmākajām, bet arī vienu no pasaulē populārākajam ballīšu spēlēm — “Codenames”. Šī spēle būs izcila dāvana kādam, kam patīk vienkāršas spēles lielākām grupām, kas veicina diskusijas starp spēlētājiem.

Spēlētāji sadalās divās komandās un katra izvēlās vienu kapteini. Spēles laukums sastāv no 25 dažādiem vārdiem, no kuriem daļa ir katrai komandai, bet kuri tie ir, zina tikai kapteiņi. Savā gājienā komandas kapteinis saviem biedriem dod norādi, kas sastāv no viena atslēgas vārda un viena skaitļa, kas nosaka, cik komandas vārdus viņš sasaista ar šo asociāciju. Pārējiem komandas biedriem jāapspriežas un jāmin, kuri ir šie vārdi, taču jāuzmanās, jo nepareizs minējums uzreiz gājienu atdos pretiniekiem. Komanda, kas pirmā atklās visus savus vārdus, uzvarēs.

Dixit

Vēl viena klasiska ballīšu spēle ir Žana Luī Rubira radītais “Dixit”. Šī spēle kā dāvana izcili derēs radošām dvēselēm, jo spēle sastāv no 84 abstraktas mākslas kartītēm, kurām spēlētājiem jādomā paskaidrojošas asociācijas.

“Dixit” iedvesmojusi neskaitāmas citas spēles un tieši tāpēc tiek uzskatīta par klasiku. Turklāt šī spēle ļoti iecienīta visā pasaulē.

Spārnotie

Kā jaunāko klasiku sarakstā varam pievienot skaisto putnu spēli “Spārnotie”, kuru radījusi amerikāņu spēļu autore Elizabete Hargreiva.

Gluži kā “7 Wonders”, šo spēli mēs neiesakām dāvināt cilvēkiem, kam galda spēļu hobijs ir svešs. Tajā mēs krājam resursus un piesaistām mūsu rezervātam dažādas putnu sugas. Katra no tām ir ar savām īpašībām, kas spēli padara īpaši stratēģisku.

Šī spēle tika izdota 2019. gadā, bet jau pārdota vairāk nekā miljons eksemplāros visā pasaulē. “Spārnotie” tiek uzskatīta par pēdējo gadu lielāko fenomenu šajā hobijā.

Šie ir tikai daži no piemēriem ar mūsdienu klasikām, ko tu vari izmantot savām Ziemassvētku dāvanām. Ja neesi drošs, kura no šīm spēlēm vislabāk derēs tevis izvēlētajai situācijai, droši dodies uz mūsu veikaliem, kur darbinieki ar prieku pastāstīs vairāk par šīm un citām spēlēm!

Iepriekšējais raksts Dāvanu ceļvedis — spēles līdz 20 EUR

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki

0