Izlaist līdz saturam
Brain Games turpina lokalizēt godalgotas un pasaulslavenas spēles

Brain Games turpina lokalizēt godalgotas un pasaulslavenas spēles

Galda spēļu hobijam kļūstot populārākam, katru gadu izdevēji nāk klajā ar neskaitāmām jaunām spēlēm. Vien neliela daļa no visām spēlēm nonāk vietējos veikalos, bet vēl mazāku daļu klienti var iegūt latviešu valodā. Ik gadu Brain Games cenšas palielināt latviešu valodā pieejamo spēļu skaitu, un arī šogad Brain Games mūs nepieviļ.

Pirmkārt, vērts saprast, kāpēc spēles tiek lokalizētas un kam tas nepieciešams. Galda spēļu lokalizēšana jeb tulkošana vietējā valodā paver arvien jaunas durvis šī hobija cienītājiem. Spēles latviešu valodā dod pieeju ikvienam interesentam spēlēt arvien jaunas spēles, jo spēļu noteikumi un komponenti ir visiem viegli saprotamā valodā. Turklāt šīs spēles tiek saražotas lielos daudzumos un nav jāgaida nedēļām un mēnešiem, kamēr tās ierodas plauktos.

Pats lokalizēšanas process nav vienkāršs, jo ir tiešām daudz spēļu, kas pretendē uz iespēju tikt iztulkotām. Izvēles procesā spēles tiek testētas un vērā tiek ņemti dažādi aspekti spēles izmērs, mērķauditorija, alternatīvas, tulkojamo materiālu daudzums un daudz kas cits. Lai iepriecinātu iespējami daudz spēlētājus, Brain Games cenšas izvēlēties maksimāli dažādas spēles, lai katrs varētu atrast sev tīkamāko.

Kopš mūsu pēdējā lokalizēto spēļu atskata pagājušajā novembrī, plauktos ir parādījušies vairāki izcili jaunumi. Jau pērnā gada izskaņā pieejama bija draftēšanas spēle “Sushi Go”, kurā spēlētāji cenšas savākt gardāko maltīti. Tāpat arī pirms Ziemassvētkiem parādījās unikālā detektīvu spēle “MicroMacro: Noziegumu pilsēta”, kurā spēlētājiem jāatrisina 16 dažādi noziegumi, kas sapīti kopā vienā milzīgā kartē.

“Living Forest”

Nule kā Latvijā ieradusies viena no šī gada godalgotākajām spēlēm “Living Forest”. Tā saņēma gada lietpratēju spēles balvu jeb “Kennerspiel des Jahres”, kā arī Francijas balvu “As d'Or — Jeu de l'Année Initié” kā labākā vietējo ražotāju spēle.

“Living Forest” spēlētāji veido savu kavu ar meža aizstāvjiem, kas ļauj iegūt jaunus palīgus, veidot savu mežu, apturēt uguns izplatību un pārvietoties pa Garu apli. Katru gājienu spēlētāji no savas kavas var atklāt tik kārtis, cik vien vēlas, taču jāuzmanās no tumšajiem simboliem (vientuļniekiem), kurus spēlētāji nevēlas atklāt vairāk par diviem. Spēlētāji bieži saskaras ar dilemmu, vai apstāties, vai turpināt atklāt kārtis ar cerību iegūt ko labu spēcīgākam gājienam, taču ar risku zaudēt vienu no divām darbībām.

Spēle ir kā sacensības, kurās dalībnieki steidz pirmie sasniegt finišu. Tikai, atšķirībā no klasiskajām sacensībām, kurās ir viens rūtotais karogs, šeit ir trīs dažādas finiša līnijas, no kurām katra dod uzvaru spēlē. Par uzvarētāju kļūs spēlētājs, kurš pirmais iestādīs 12 dažādus aizsargājošus kokus, nodzēsīs 12 liesmas vai sakrās 12 svētos ziedus.

Spēlē ir ne tikai iespējamas dažādas stratēģijas, bet tai ir arī fantastikas ilustrācijas, kas spēlēšanu padara jo īpaši baudāmu.

“Living Forest” jau pieejama veikalos! (publicēšanas brīdī, spēle pieejama tikai interneta veikalā un veikalu plauktos parādīsies nedēļas sākumā!)

“Kvedlinburgas pūšļotāji”

Gada sākumā veikalos ieradās ilgi gaidītā spēle “Kvedlinburgas pūšļotāji”, kas 2018. gadā ieguva prestižo “Kennerspiel des Jahres” balvu kā gada labākā lietpratēju spēle. Tā ieguvusi arī neskaitāmus citus apbalvojumus, turklāt tai radīti jau divi paplašinājumi, un kas zina varbūt kādu dienu arī tie tiks lokalizēti.

Spēlētāji iejūtas šarlatānu ādā, cenšoties uzvārīt labāko zāļu dziru. Taču, būdami šarlatāni, viņi nav līdz galam droši par savām prasmēm, tāpēc ir svarīgi saprast, kurā brīdī apstāties. Spēles gaitā visi no saviem maisiņiem velk sastāvdaļas, cenšoties iegūt maksimāli daudz punktus, pirms tiek izvilkts pārāk daudz sprāgstošo sastāvdaļu tādā gadījumā dzira aizies pa gaisu un mēs nedabūsim visus bonusus. Spēle ilgst deviņus raundus un pēc katra no tiem spēlētāji savam maisam pievieno arvien jaunas sastāvdaļas, lai sasniegtu labākos rezultātus.

“Clever”

Šogad Brain Games lokalizēja arī savu pirmo uzmet un pieraksti tipa spēli “Clever”. Spēle zināma arī ar nosaukumu “That’s Pretty Clever!” un “Ganz schön clever”. Tajā spēlētāji met kauliņus, izvēlas sev izdevīgākos un cenšas sakrāt maksimāli daudz punktus. Lai gan tas izklausās šķietami viegli, ieejot azartā parādās tik daudz iespējas, bet visu nekad neizdodas paspēt, tāpēc spēlētājiem jāveic tiešām atjautīgas izvēles.

Klasiskais vācu spēles noformējums varbūt iesākumā nešķiet tas pievilcīgākais, bet svarīgākais, protams, ir iekšējais skaistums.

Ja iepriekš minētā spēle “Kvedlingburgas pūšļotāji” 2018. gadā saņēma “Kennerspiel des Jahres”, tad “Clever” bija viena no šīs balvas nominantēm. Tāpat spēle tika nominēta trīs “Golden Geek” gada spēļu kategorijās, no kurām saņēma labākās solo spēles balvu, jo “Clever” ir izcili jautra kā vienam, tā vairākiem spēlētājiem.

“Carcassonne: Princese un pūķis”

Arī klasisko spēļu piekritējiem šis gads nelika vilties, jo veiklā ieradās ilgi gaidītais spēles “Carcassonne” trešais paplašinājums “Princese un pūķis”. Kurš gan nezina prestižo galda spēli “Carcassonne”? Nu latviešu valodā to iespējams spēlēt jau ar trim paplašinājumiem!

“Princese un pūķis” spēlei pievieno jaunas mehānikas un veidus, kā iegūt punktus. Visi cenšas izpatikt princesei, taču jāuzmanās no pūķa, ko spēlētāji var izmantot, lai izjauktu pretinieku plānus. Lielisks paplašinājums tiem, kas meklē nešpetnāku mijiedarbību starp spēlētājiem.

“Carcassonne” jaunais izdevums

Turpinot runāt par godalgoto spēli “Carcassonne”, jāatzīmē, ka šogad tā ieguvusi jaunu un modernāku izskatu.

Lai gan spēle ieguvusi jaunu kastes vizuālo identitāti, komponenti saglabājuši savu klasisko šarmu, turklāt visu lauciņu aizmugures palikušas nemainīgas, lai tos brīvi varētu jaukt ar jebkuru izdevumu un paplašinājumu.“Carcassonne Junior”

Arī jaunais izdevums nav pēdējais “Carcassonne” jaunums latviešu valodā atgriezusies spēle “Carcassonne Junior”. Ļoti bieži top spēles nāk klajā ar bērniem pielāgotām versijām, kurās no labi zināmās spēles noņemtas pāris mehānikas un samazināts, piemēram, pieejamo resursu skaits, lai to padarītu vienkāršāku. Taču šis nav tas gadījums, jo “Carcassonne Junior” ievērojami atšķiras no klasiskās 2001. gada spēles.

Junioru versijā spēlētāji gluži kā pamatspēlē izvelk lauciņu, kurš jānovieto kopējā kartē. Taču mērķis ir nevis gūt pēc iespējas vairāk punktu, bet gan atbrīvoties no visiem saviem cilvēciņiem. Katru reizi, kad no abām pusēm tiek noslēgts kāds ceļš, spēlētāji atbilstošajās vietās novieto savas krāsas cilvēciņus. Vēl viens liels pluss ir, ka šajā spēlē nav iespējams izdarīt nepareizus gājienus lai arī kur tiks novietots lauciņš, tas vienmēr saskanēs ar blakus esošajiem.

Pašu spēli iemācīties var pavisam ātri un vienkārši. Pietiek ar šī video noskatīšanos:


Piedzīvojumu grāmata “Bruņinieki”

Piedzīvojumu grāmatā “Bruņinieki” tu esi viens no trim brāļiem, kurš ir apņēmības pilns kļūt par drosmīgu bruņinieku. Spēle ir grāmata, kurā tavas izvēles un spēja atrast pavedienus un atrisināt mīklas ietekmēs tava varoņa stāstu. Tas ir unikāls piedzīvojums, kuru var spēlēt atkārtoti.

“Micons”

Brain Games padomājuši arī par mazākajiem ar spēli “Micons”, kurā spēlētājiem būs ne tikai jābūt vērīgiem novērotājiem, bet arī jāatceras sajūtas, ko rada ikdienas dzīves elementi, un jāmācās izteikt domas un argumentus.

Katrā gājienā spēlētāji meklē, vai viņu kārtīs ir kāds objekts, kas atbilst parādītajai īpašībai: tās var būt redzamas īpašības un objekti, piemēram, formas vai krāsas, vai arī tie var būt neredzami jēdzieni, piemēram, sāļš, salds, karsts, auksts, ass, trokšņains utt. Ja spēlētājs var, viņš izspēlē savu kārti, un tad ir nākamā spēlētāja kārta.

Brain Games nesēž, rokas klēpī salikuši, un aktīvi darbojas, lai pie mums būtu pieejamas jaunas spēles, un viens no karstākajiem jaunumiem veikalu plauktos parādīsies jau pavisam drīz. Kas tas būs — lasi nākamajā bloga ierakstā!

Raksta autors: Jānis Bernāns

Iepriekšējais raksts Spēles „Latvijas Neatkarības karš 1918.–1920.“ apskats
Nākamais raksts Galda spēļu viktorīna

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki