Izlaist līdz saturam

Ballīšu nagla — spēle Codenames!

Ir spēles, kuras ir visā pasaulē ļoti populāras, par tām ir daudz video un rakstisko aprakstu, bet pat pēc to apskatīšanas, tev nav skaidrs, kāpēc tā spēle ir tik populāra, kas tajā tik īpašs. Bet, kad tu uzspēlē šo spēli, tev uzreiz atveras acis. Šoreiz apraksts par Codenames (Brain Games izdevumu).

Tematika:

Ir divas spiegu komandas, kur katram spiegam ir segvārds. Spēlētāju uzdevums ir dot pavedienus, lai atklātu, kuri ir kuras komandas spiegi... aizmirstiet, šai spēlei praktiski nav tēmas. Šī ir vārdu spēle, kur ir jānovērtē mehānikas, bet tematika ir tikai virspusēji piesieta neredzamiem diegiem.

Komponenti:

Spēlē katrā raundā tiek izmantoti 25 vārdi, kas ir gan ikdienišķi, kā suns un kaķis, gan apdzīvotas vietas, kā Saulkrasti. Kopā ir 200 divpusēju kāršu, kas gan ir diezgan plānas, bet tā kā šo kāršu funkcija ir stāvēt uz galda, tas ir pietiekami. Komandu krāsu un neitrālās kartītas ir labā kvalitātē. Spēles nāk arī ar smilšu pulksteni, kura vienīgā funkcija ir pieklājīgi pateikt, ja kāds pārāk daudz bremzē. Respektīvi, pulkstenis netiek tiešā veidā iekļauts spēles mehānikā, bet ja kāds pārāk ilgi domā, otra komanda var apgriezt smilšu pulksteni. Manai kopijai šis pulkstenis mēdza iestrēgt, bet par to arī neiebildu,  jo pielietojums ir emocionāls, nevis mehānisks.

Mehānika:

Spēles mehānika ir ārkārtīgi eleganta. Spēlētāji spēlē komandās — sarkanie vs zilie. Uz galda ir izklātas 25 vārdu kartītes, no katras komandas viens spēlētājs redz, kuri vārdi ir viņu komandai, kuri pretiniekiem, kuri ir neitrāli, un vienu vārdu, kas sabojā visu, ja tiek atvērts. Spēlētājs, kurš redz šo izkārtojumu, gājienā var pateikt divas lietas – vārdu un ciparu, piemēram „Rudens 3”. Pēc tam pārējie viņa komandas spēlētāji cītīgi skatās 25 kartītēs un cenšas atrast 3 (nosauktais cipars) kartītes, kuras ir saistītas ar rudeni. Taču, kad šie spēlētāji norāda kartīti, viņiem jābūt uzmanīgiem. Ja tā ir viņu kartīte — labi, punkts, miniet nākamo, ja tā ir neitrālā kartīte — gājiens beidzies, ja tā ir pretinieku kartīte — slikti, punkts pretiniekiem, ja tā ir melnā kartīte — ļoti slikti, jūs esat zaudējuši. Spēle ilgst, līdz kāda komanda ir atradusi visus 8 vai 9 vārdus, kas viņiem ir jāatmin. Spēles ilgums ir 15–20 minūtes.

Vairākspēlējamība:

Ar 400 vārdiem, kaudzi dažādiem galda izvietojumiem vairākspēlējamība ir pilnībā pietiekama. Kombināciju skaits ir neizmērāms. Ņemot vērā, cik ātri šo spēli var iemācīties un izspēlēt, pārsvarā ikreiz, kad tiks atvērta kaste, spēle tiks izspēlēta vismaz divas reizes. Pirmo reizi, kad mēs šo spēlējām, izspēlējām uzreiz 6 partijas.

Vērtējums:

Kad uzzināju, ka Codenames būs latviski, biju ļoti priecīgs, jo dzimtajā valodā ir daudz plašāks vārdu krājums, kas ļauj spēli izbaudīt pilnībā. Adaptācija ir ļoti laba un valoda šo spēli ļauj spēlēt arī ar vecākiem. Zinādams, ka spēle būs latviski, ilgi gaidīju un sekoju līdzi dažādiem ārzemju aprakstiem, kas slavēja spēli. Līdz pat izspēlēšanas brīdim nesapratu, kas tajā tik īpašs. Taču pēc izspēlēšanas tiešām novērtēju spēles mehānikas, vienkāršību un dziļumu. Mans vērtējums 8+, noteikti ieteiktu iekļaut savā kolekcijā.

Kristaps
Iepriekšējais raksts Dāvanu ceļvedis — spēles diviem spēlētājiem

Komentāri

Scipio Africanus - 28 aprīlis, 2017

Tik tiešām labākā ballīšu spēle, Dixit stāv uz palodzes un krāj putekļus :)

Kompānijās, kurām patīk challange, papildus azartu un spriedzi piešķir stingra 1min laika perioda ievērošana visām darbībām.

Kompānijās 8-12 cilv. ieteicams spēlēt ar 36 kāršu (6×6) matricu, kartes randomaizeris pieejams Codenames Helper mobilajā aplikācijā (tikai pašam jāizprintē 10 zaļas krāsas spiegu kartiņas un vienu papildus melno assassin)

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki

0