Izlaist līdz saturam
Apgāžam mītus: galda spēle — dārgs hobijs

Apgāžam mītus: galda spēle — dārgs hobijs

Lai izlauztos no ikdienas rutīnas, cilvēki meklē dažnedažādākās izklaides iespējas un hobijus. To klāsts ir teju bezgalīgs, un īsto aizraušanos var piemeklēt ikvienai gaumei. Hobiji iedalās ne tikai pēc aktivitātes, bet arī — izmaksām. Pastāv uzskats, ka dārgo hobiju vidū ir arī galda spēles, bet vai tā tiešām ir? Un kādi ir spēļu plusi un mīnusi, salīdzinot ar citām alternatīvām?

Ar kurām galda spēlēm sākt? 

Ieejot galda spēļu veikalā un aplūkojot spēles un to cenas, var ieraudzīt skaitļus, kas variē no pāris eiro līdz pat vairāk nekā simts eiro. Turklāt daudzām spēlēm vēl ir arī papildinājumi, kas arī nav par velti. Tas viss, protams, nezinātājam izklausās dārgi. Taču tā nebūt nav. Uzreiz jāsaprot, ka dārgā gala spēles cilvēkiem, kam šis hobijs vēl ir svešs, ne tikai nav nepieciešamas, bet ir pat nevēlamas, jo tās ir pietiekami sarežģītas un visticamāk sagādās vairāk galvas sāpes, nekā prieka.

Bet kuras spēles tad izvēlēties? Ja galda spēļu pasaulē vēl neorientējies tik labi, tad noteikti dodies pie ģimenes spēlēm. Tur tu atradīsi tādas mūsdienu klasikas kā Catan, Carcassonne, Ticket to Ride, Azul un citas spēles. Visas šīs spēles ir piemērotas spēlētājiem ar mazāku pieredzi, jo tās ir viegli uztvert. Turklāt šīs spēles katru reizi izspēlēsies citādi, tāpēc arī tik ātri neapniks. Šo spēļu cena variē no nepilniem 30 līdz nedaudz vairāk nekā 40 eiro. Pirmajā mirklī var šķist, ka tas ir salīdzinoši daudz par kartona kasti ar kārtīm, koka vai plastmasas figūriņām un kartona laukumiem. Taču spēlēm nav derīguma termiņa, proti, tu tās varēsi spēlēt gan iegādes dienā, gan pēc desmit gadiem, jo spēle sliktāka nekļūs. Taču, ja spēle nolietosies ātrāk, tad pilnīgi noteikti šis pirkums būs bijis to vērts, jo spēle būs regulāri radījusi prieku gan tev, gan taviem draugiem un ģimenei. Skatoties no šādas perspektīvas, šie 40 eiro vairs nebūt nešķiet liela summa.

 

Pirms esi pārliecinājies, ka galda spēles domātas tev, nav nepieciešams iegādāties vairākas spēles uzreiz. Ja sapratīsi, ka šis hobijs tevi aizrauj, tad arī varēsi domāt par nākamās spēles iegādi. Tāpat iesākumā spēļu paplašinājumu virzienā vari tikai paskatīties, lai saprastu, cik šī spēle ir populāra. Ja spēlei ir vairāki paplašinājumi, tad, visticamāk, to ir iecienījušas ģimenes visā pasaulē. Taču spēles ir gaumes lieta, tāpēc pirmās partija noteikti labāk aizvadīt tikai ar pamatspēli, lai saprastu, vai šī spēle vispār domāta tev. Vēlāk arī varēsi apsvērt paplašinājumu iegādi.

Atceries, ka spēles tu lielākoties spēlēsi kopā ar ģimeni vai draugiem, tāpēc arī šo summu droši var dalīt uz vairākiem cilvēkiem

Ja vēl arvien summa šķiet pārāk liela, tad droši var aplūkot arī kāršu un citu mazo spēļu klāstu. Dažas no opcijām ir Saboteur, 6. ņem!, The Mind, Ligretto un Game of Trains. Visas šīs spēles Brain Games veikalos maksā vien 10,95. Mazais izmērs gan nenozīmē mazāk prieka. Turklāt spēļu kompaktais iepakojums ļauj tās ērti paņemt līdzi, dodoties ceļā.

Kādas ir alternatīvas galda spēlēm? 

Alternatīvas galda spēlēm ir ļoti daudz un dažādas, katra ar saviem plusiem un mīnusiem. Grāmatu lasīšana, video spēles, dažādu pasākumu apmeklēšana ir tikai dažas no tām.

Labas grāmatas baudīšana var būt ļoti relaksējošs process, turklāt tev nav nepieciešami citi cilvēki, lai to darītu. Atkarībā no grāmatas garuma mainās arī laiks, ko tu pavadi ar to. Biezākas grāmatas var izklaidēt pat vairāku desmitu stundu garumā. Tas, protams, ir nesalīdzināmi ilgāks laiks nekā galda spēles partija. Taču galda spēli tu varēsi spēlēt atkārtoti, turpretī grāmatas pārlasīšana vairs nesagādās to pašu prieku, ko pirmajā reizē. Grāmatu pluss ir arī bibliotēkas, kas ļauj tikt pie grāmatām bez maksas. Taču ne vienmēr tev vēlamā grāmata būs uzreiz pieejama, kamēr spēli no plaukta izņemt varēsi jebkurā brīdī.

Arī video spēles pieejamas dažādās cenās, turklāt ir arī spēles par baltu velti. Sagatavošanās laiks šīm spēlēm ir daudz īsāks, jo nav nepieciešams iepriekš salikt spēles galdu. Tāpat šīs spēles var spēlēt kopā ar draugiem, katram esot savā mājā. Tomēr arī video spēlēm ir savi trūkumi. Pirmkārt, to spēlēšanai nepieciešama atbilstoša tehnika — vai nu tā ir konsole, vai pietiekoši jaudīgs dators. Tāpat nepareiza ilgstoša sēdēšana pie datora var atstāt negatīvu iespaidu uz stāju un veselību. 

Savukārt dažādu izklaides pasākumu cenas var ļoti variēt. Lai gan šie pasākumi var dot iespaidīgu pozitīvisma lādiņu, tie ir vienreizīgi, turpretī galda spēles varēs priecēt atkārtoti.

Neatkarīgi no gaumes, noteikt labāko izklaides veidu ir ļoti grūti, jo katram ir savas preferences. Arī universālo formulu izstrādāt nav iespējams. Protams, ka mēs varam laiku, ko pavadām kopā ar konkrēto izklaidi, izdalīt ar cenu, tādējādi uzzinot, cik mums vidēji izmaksā viena izklaides stunda, taču daudz būtiskāka ir emociju vērtība, kuru nevar ietērpt skaitļos. Katram ir jāatrod sava izklaide, kas liek smaidīt un aizmirst par pārējām dzīves raizēm. Un, ja kāds no hobijiem vai vairāki to sniedz, tad nauda kļūst par sekundāru lietu.

Iepriekšējais raksts Atklājam online turnīru sezonu ar Yu-Gi-Oh TCG

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki