Sep 20 , 2017

0 Komentāri

Andrejs Timofejevs

Pilnīgs kosmoss! 2. daļa

Nereti sanāk izvēlēties spēles atbilstoši to tematikai, jo tieši tas var būt izšķiroši, vai spēle aizies uz „urā“ vai liks vienkārši paraustīt plecus. Viens no maniem mīļākajiem žanriem ir Sci-fi, tāpēc savos nākamajos trijos aprakstos apskatīšu trīs dažādas, bet ļoti interesantas spēles par kosmosu. Otrais apskats — Roll for the Galaxy.

         

Viena no ikoniskākajām kosmosa galda spēlēm ir Race for the Galaxy. Tā ir lieliska un ļoti dziļa kāršu spēle, taču to nereti spēlē tikai tie, kuri jau ilgi zina spēles noteikumus. Tas tā ir tāpēc, ka spēles noteikumi ir īsta Ķīnas ābece ar savdabīgu ikonogrāfiju un daudziem dīvianiem simboliem. Esmu spēli spēlējis vismas 6 reizes, tā ir ļoti laba, bet praktiski katru reizi, paskatoties uz to mazo kastīti, man uzmetas zosāda, jo iedomājos, cik grūti to iemācīties un saprast. Taču nesen iznāca spēles „lielais brālis“ — Roll for the Galaxy. Šoreiz apskatīsim šo spēli un sapratīsim, vai tā ir gana laba alternatīva orģinālam.

 

Tematika

Tavā rīcībā ir kosmosa impērija, kurā tiek atklātas planētas un tehnoloģijas. Savā gājienā spēlētāji var pētīt, kolonizēt, atklāt tehnoloģijas, ražot vai patērēt. Izklausās lieliski, bet patiesībā tāpat kā Race for the Galaxy arī šai spēlei nav tēmas. Pavisam drīz tu vairs neskaties, kas ir uz kārtīm, bet tikai lasi tekstu, kas ir labums, ko gūsi, kolonizējot noteikto planētu. Tagad, rakstot aprakstu, pētu spēles lauciņus un redzu, ka uz tiem ir ļoti stilīgas lietas, kā asteroīdu josla, organisks citplanētiešu kuģis, galaktikas uzpildes stacija utt. Taču spēles laikā es to nekad nebiju redzējis un izpētījis.

Komponenti

Ja neskaita ļoti neglītu fontu un sliktu kontrastu ar kādu uz kastes ir uzrakstīts spēles nosaukums, komponentes ir lieliskas. Kastē ir 111 metamie kauliņi. Es nepārrakstījos — 111. Tie ir dažādās krāsās, kur katras krāsas kauliņi ir ar citādiem simboliem un iespējām. Katram spēlētājam ir savs plastmasa trauciņš, ar kuru mest kauliņus. Spēlei ir līdz šim labākie vairogi, kādus esmu redzējis. Aiz tiem slēpj informāciju par kauliņu izvietojumu. Tie, pirmkārt, ir ļoti lieli, otrkārt, uz tiem ir saturīgi sarakstīti visi noteikumi, kur ērti var paskatīties, ja esi ko piemirsis. Spēles lauciņi ir no izturīga kartona un ar labu ikonogrāfiju.


Mehānika

Spēle ir par kauliņu manipulāciju un efektīvu izmantošanu. Spēlētāji sāk ar 5–7 kauliņiem un 3 sākuma lauciņiem, ar kuru palīdzību nepieciešams pirmajiem atklāt vai uzbūvēt 12 lauciņu lielu impēriju, kas sastāv no tehnoloģijām un planētām. Spēles pamatmehānika ir „engine building“ (ja kādam ir idejas, kā šo latviskot, lūdzu ierakstiet komentāros), kas nosaka, kā tu veido savu sistēmu, kas katrā nākamajā raundā paliek arvien efektīvāka un efektīvāka, ja pirmajā raundā tu vari izdarīt ļoti maz, tad uz spēles beigām iespēju loks ir ļoti plašs.

Es neesmu liels šī mehānisma fans, jo ļoti bieži spēles beigas atstāj sajūtu, ka nu tik būs, esi beidzot izveidojis savu sistēmu un tagad varēsi vākt punktus, taču spēle jau ir galā. Manuprāt, tas raksturīgs lielākajai daļai spēļu ar „engine building“ mehānismu.

Taču spēles lielākā inovācija ir tieši darbību izvēlē. Katrs spēlētājs var veikt 5 veidu darbības — izpētīt, attīstīt tehnoloģijas, kolonizēt zemes, ražot vai patērēt saražotos labumus. Savā gājienā tu uzmet kauliņus un tad tos sakārto aiz vairoga atbilstoši simboliem, kas ir kāda no šīm piecām darbībām. Taču tu vari aktivizēt tikai vienu no tām un šo darbību varēsi darīt ne tikai tu, bet arī tavi pretinieki. Līdz ar to, lai nodrošinātu efektivitāti, tev visu laiku ir jāseko līdzi, ko varētu darīt tavi pretinieki, jo citādi visi neizmantotie kauliņi nonāks atpakaļ kastītē un nedos labumu tavai ekonomikai. Šī mehānika ir izcila, jo visu laiku liek domāt un sekot līdzi pretinieku darbībām, taču nekad nevar par 100% paļauties, ka svarīgu darbību aktivizēs kāds no taviem pretiniekiem.

Vairākspēlējamība

Par to noteikti nevar sūdzēties, katru reizi tiek izmantoti tikai daži no 55 dažādajiem lauciņiem. Ir ļoti daudz dažādu iespēju, kā izveidot dažādas sinerģijas, tāpat uzvarēt var, kolonizējot jaunas planētas, attīstot tehnoloģijas, kā arī vienkārši pārdodot saražotos produktus un tādā veidā vācot uzvaras punktus. Spēle ir gana īsa un neesiet pārsteigti, ja vakarā to kāds gribēs spēlēt divas reizes pēc kārtas.

Vērtējums

Es varu ieteikt Roll for the Galaxy, manuprāt, tas ir uzlabojums klasiskajai Race for the Galaxy un kopumā ir rafinētāka spēle, taču ir arī „bet“. Šoreiz tie ir divi. Kā jau minēju, man nepatīk, ka spēles beigas pienāk diezgan strauji un tās var atstāt sajūtu, ka tava sistēma tā īsti nemaz nesāka strādāt, kad viss jau bija galā. Otrs „bet“ ir par noteikumiem. Lai gan krietni vienkāršāk iemācāmi nekā Race for the Galaxy, tomēr kauliņu aktivizēšana aiz vairoga, izpētes un preču pārvadāšanas daļas sākumā ir ļoti mulsinošas, ar dažiem maziem papildus noteikumiem, kas bieži vien jaunam spēlētājam var šķist neizprotami. Visticamāk, jauns spēlētājs Roll for the Galaxy kārtīgi varēs izbaudīt tikai sākot ar 2. spēli. Taču spēles unikalitāte un stabilās mehānikas atsver šos trūkumus, tāpēc vērtējums 7 no 10 balles.

Kristaps

Spēli iespējams iegādāties: Brain Games veikalā K. Barona ielā 55, Rīgā, vai Brain Games interneta veikalā — šeit. 

Paplašinājums — Roll for the Galaxy: Ambition

Bildes: Board Game Geek

Board Game Geek vērtējums: 7.6 

 


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti