Izlaist līdz saturam
Latvijas Catan līga 2019

Latvijas Catan līga 2019

2019. gada Catan čempionāts notiks no 8. līdz 24. martam Rīgā.

Šogad pirmo reizi notiks Latvijas Catan līga. Tiek rīkotas četras atlases kārtās, kurās varēs piedalīties 64 dalībnieki, no kuriem 8 labākie tiks tālāk. Finālā par Latvijas Catan čempionu cīnīsies 32 labākie! Nekavējies un piesakies tagad!

BALVU FONDS

Kvalifikācijas kārtas uzvarētājam 20€ dāvanu karte no Brain Games;
1. vieta 100€ dāvanu karte no Brain Games;
2. vieta 50€ dāvanu karte no Brain Games;
3. vieta 35€ dāvanu karte no Brain Games.

Organizatori patur iespēju palielināt balvu fondu ar atbalstītāju sagādātajām balvām.

KAD un KUR?

Tips

Datums

Vieta

Reģistrācija

Turnīra laiks (3 kārtas)

Kvalifikācija

8. marts – Piektdiena

LELB – Mārstaļu iela 10, Vecrīga

17:50 – 18:25

18:30 – 23:30

Kvalifikācija

10. marts – Svētdiena

The Pizza House – Audēju iela 30, Vecrīga

12:00 – 12:50

 

13:00 – 18:00

Kvalifikācija

14. marts – Ceturtdiena

LU Dabas māja – Jelgavas iela 1, Torņkalns

16:50 – 17:25

17:30 – 22:30

Kvalifikācija

16. marts –

Sestdiena

Rīga Plaza –

Mūkusalas iela 71, Torņkalns

10:00 – 10:50

11:00 – 17:00

Fināls

24. marts – Svētdiena

Lokāls Veldze – Kalnciema iela 40F, Āgenskalns

10:30 – 11:00

11:00 – 18:00

Neaizmirsti atzīmēties Facebook pasākumos:

1. kvalifikācija

2. kvalifikācija

3. kvalifikācija

4. kvalifikācija

Fināls

PIETEIKŠANĀS

Katrs dalībnieks drīkst pieteikties tikai uz vienu kvalifikācijas turnīru. Ja dalībnieks piesakās uz turnīru, bet vēlāk uzzina, ka viņam nebūs iespēja piedalīties, obligāti par to jāziņo organizatoriem, jo katras kārtas dalībnieku skaits ir stingri ierobežots.

Katram dalībniekam ir brīva izvēle, kurā kvalifikācijas turnīrā piedalīties, un organizatori neuzņemas atbildību par katra atsevišķā kvalifikācijas turnīra dalībnieku prasmi un pieredzi galda spēlē Catan.

Katru darba dienu tiks atjaunots reģistrēto dalībnieku saraksts.

Pieteikšanās anketa: https://ej.uz/Latvijas_Catan_Liga_2019

DALĪBAS MAKSA

Dalības maksa ir 5€ vienam dalībniekam kvalifikācijas turnīrā.

Dalības maksa ir samaksājama skaidrā naudā, ierodoties uz reģistrāciju. Taču, ja vēlies maksāt ar bankas pārskaitījumu, pēc individuāla lūguma varam sagatavot rēķinu un to nosūtīt. 

PASĀKUMA NORISE 

Atlases turnīrs uz finālu ir sadalīts 4 daļās. Katrā atlases turnīrā maksimālais dalībnieku skaits ir 64 cilvēki, no kuriem 8 labākie tiks uz fināla kārtu. Ja atlases kārtā piedalās mazāk par 16 dalībniekiem, tad tālāk tiks tikai 4.

 

 

CATAN ČEMPIONĀTA NOTEIKUMI

SPĒĻU DALĪBNIEKU SASTĀDĪŠANAS KĀRTĪBA UN VĒRTĒŠANA

Spēļu pasludināšana

Pirms katra raunda tiek publiskots datora sagatavots saraksts, kurā čempionāta dalībnieki ir sarindoti pa galdiņiem. Šajā sarakstā dalībnieki var noskaidrot tā galdiņa numuru, pie kura viņiem būs jāspēlē nākamā spēle, un doties uzmeklēt atbilstošo galdiņu.

Laukuma sagatavošana

Visas spēles tiek spēlētas uz mainīgā laukuma. Laukumu sagatavo spēlētājs, kuram ir ceturtā uzsākšanas pozīcija, izņemot finālu, kur laukumu sagatavo čempionāta organizatori (tomēr, ja visi dalībnieki savstarpēji vienojas, laukumu drīkst izkārtot jebkurš no tiem). Lai izvairītos no spekulācijām par licēja ietekmi uz sauszemes un ostu izkārtojumu, laukumu saliek šādā veidā:

 1. Atdala sauszemes un jūras lauciņus.
 2. Sauszemes lauciņus rūpīgi sajauc ar attēlu uz leju.
 3. Lauciņu kaudzīti pasniedz vienam no pretiniekiem pārcelšanai.
 4. Jūras lauciņus savieno tā, lai blakus esošie cipari būtu vienādi.
 5. Izveidoto rāmi aizpilda ar sauszemes lauciņiem. Pa vienam ņem sauszemes lauciņus, apgriez tos ar attēlu uz augšu un ievieto rāmī. Pirmo lauciņu novieto pie rāmja vietā, kur saiet kopā cipari „1“, savukārt pārējos izkārto spirālē uz iekšu (pulksteņrādītāja virzienā).
 6. Uz sauszemes izvieto skaitļu aplīšus pa spirāli uz iekšu pulksteņrādītāja virzienā, sākot no lauciņa, kurš tika uzlikts pirmais. Ja šis lauciņš ir tuksnesis, protams, ka likšanu sāk no nākamā lauciņa.
 7. Rūpīgi sajauc attīstības kārtis ar attēlu uz leju.
 8. Kāršu kaudzīti pasniedz kādam no pretiniekiem pārcelšanai.

Kvalifikācijas turnīra kartība

Visi dalībnieki spēlē trīs raundus:

Pirmais raunds:

Spēlētāji datora noteiktā nejaušā kārtībā tiek sakārtoti pie galdiņiem. Ja dalībnieku skaits nedalās ar 4, tad 4–a galdiņi ir ar 3 spēlētājiem (a — atlikums, dalībnieku skaitu dalot ar 4). Uzsākšanas kārtību spēlētāji nosaka, metot abus kauliņus. Uzsāk spēlētājs, kam uzkrīt vislielākais skaitlis. Ja lielākais skaitlis ir uzkritis diviem vai vairāk spēlētājiem, viņiem (un tikai viņiem) ir jāmet kauliņi atkārtoti, līdz ir palicis tikai viens spēlētājs ar vislielāko skaitli. Šis spēlētājs liks pirmo ciematu pirmais, un viņam sekos pārējie spēlētāji pulksteņrādītāja virzienā. Pēdējā spēlētāja pienākums ir būt par spēles baņķieri.

Otrais raunds:

Spēlētāji tiek sakārtoti pēc ranga. Pēc tam tos sakārto pie galdiņiem: 1. līdz 4. vieta — pie pirmā galdiņa, 5. līdz 8. vieta — pie otrā galdiņa, utt. Ja dalībnieku skaits nedalās ar 4 bez atlikuma, tad pie tiem galdiņiem, pie kuriem jāsēž 3 spēlētājiem, dodas dalībnieki, kas atrodas ranga zemākajās vietās. Uzsākšanas kārtību spēlētāji nosaka, metot abus kauliņus. Uzsāk spēlētājs, kam uzkrīt vislielākais skaitlis. Ja lielākais skaitlis ir uzkritis diviem vai vairāk spēlētājiem, viņiem (un tikai viņiem) ir jāmet kauliņi atkārtoti, līdz ir palicis tikai viens spēlētājs ar vislielāko skaitli. Šis spēlētājs liks pirmo ciematu pirmais, un viņam sekos pārējie spēlētāji pulksteņrādītāja virzienā. Spēlētājs ar zemāko rangu ir baņķieris.

Trešais raunds:

Spēlētāji izvēlas savas sākuma pozīcijas un nosaka baņķieri, ievērojot to pašu principu, kā abos pirmajos raundos. Atšķirība ir tikai tajā, ka trešajam raundam rangs tiek veidots, ņemot vērā pirmā un otrā raunda rezultātus.

 

UZMANĪBU!

Sakarā ar ļoti saspringtu čempionāta laika grafiku, katra raunda laiks ir stingri ierobežots uz 1:30 h. Kad nospēlēta jau 1 h, spēlē tiks ieviests gājiena laika limits — 1 minūte. Ja spēle ilgst jau 1:30 h, galdiņam tiek dotas vēl piecas minūtes spēles pabeigšanai. Tiklīdz ir nospēlēta 1:35 h, spēle tiek pārtraukta, atļaujot pabeigt tā brīža gājienu. Šādā spēlē nav uzvarētāja. Saprotams, ka šāds iznākums lielākoties nav vēlams nevienam, jo rangs tiek primāri veidots pēc uzvaru skaita un tikai tad pēc punktiem, tādēļ, veicot gājienus, lūdzu lieki nekavējieties, kā arī nekautrējieties mudināt spēles partnerus nodot gājienu tālāk, ja spēle ir draudīgi ievilkusies.

Svarīgi!
Jāatceras, ka visas trīs pamatturnīra kārtas ir ar vienādu nozīmi. Tas, ka pēc trešās kārtas teorētiski ir brīvs laiks spēles pabeigšanai (jo „rindā“ negaida vairs neviena cita kārta), nav iemesls šīs kārtas pagarināšanai — arī trešās kārtas spēles tiks pārtrauktas pēc 1:35 h.

Pirmās dienas noslēgumā tiek sastādīts rangs, kur ņem vērā visu trīs raundu rezultātus. Katra kvalifikācijas turnīra labākie astoņi spēlētāji piedalīsies Finālā (24. martā).

Fināla dienas kārtība (24.03.)

Rezultātu noteikšanai ir ļoti svarīgi, lai otrajā dienā piedalās tieši 32 dalībnieki. Tādēļ, ja kāds no pirmās dienas 32 labākajiem dalībniekiem rezultātu pasludināšanas brīdī zina (vai, laikam ejot, uzzina), ka nevarēs noliktajā datumā, viņam ir pienākums par to nekavējoties brīdināt. Tādā gadījumā veiksminieku sarakstā nonāk 9. vietas ieguvējs no attiecīgā kvalifikācijas turnīra (ja atsakās vairāki dalībnieki, tad attiecīgi, 10., 11. utt.). Tuvojoties noliktajam datumam, dalībnieki tiks atkārtoti uzrunāti (sākotnēji pirmie 32, bet kāda dalībnieka atteikšanās gadījumā — arī nākamo vietu ieguvēji).

Fināls (izslēgšanas spēles):

Pirms fināla tiek noteikts visu dalībnieku rangs, ņemot vērā visas līdzšinējās spēles (dalībnieks uz finālu ierodas ar kvalifikācijas kārtās iegūto uzvaru un uzvaras punktu kopsummu). Kopā būs četras spēles. Pēc katras spēles, puse dalībnieku beidz turnīru. Katras spēles uzvarētājs automātiski kvalificējas nākošai kārtai (Apzinoties, ka katrā kvalifikācijas kārtā var būt dažāds dalībnieku skaits, kas var ietekmēt iegūto uzvaru un uzvaras punktu skaitu). Pārējās vietas aizpildās no cilvēkiem, kas bija vairāk uzvaras, iegūto punktu skaits un punktu attiecība.

Pēc trešās spēles būs palikuši tikai 4 spēlētāji, kuri sacenšas par  Latvijas Catan čempiona titulu. Ranga 1. numurs pirmais izvēlas, krāsu un kurš pēc kārtas noliks savu pirmo ciematu. Ranga 2. numurs izvēlas savu krāsu no atlikušajām un kurš pēc kārtas liks savu ciematu. Pēc tāda paša principa dara arī ranga trešais dalībnieks. Ceturtais spēle ar to, kas palicis. Pēdējās spēles uzvarētājs neatkarīgi no ranga ir Latvijas Catan Čempions! Pārējās vietas sadalās pēc iegūtām vietām pēdējā spēlē, vienāda punktu skaita gadījumā augstāko pozīciju izšķir rangs.

Fināla spēlē laukumu sagatavo un baņķiera funkcijas pilda čempionāta organizētāji.
Uz pasaules čempionātu 2019. gadā Latviju dodas pārstāvēt fināla galdiņa uzvarētājs.

SVARĪGI JĒDZIENI

Baņķieris

Baņķieris ir izejmateriālu un attīstības kāršu izsniedzējs un saņēmējs. Tikai viņam tiek nodotas izmantotās izejmateriālu un attīstības kārtis un tikai viņš izsniedz izejmateriālu un attīstības kārtis no bankas. Viņam ir mutiski jāapraksta savas darbības, kad viņš izsniedz kārtis pats sev vai arī kad nodod savas izejmateriālu kārtis bankā. Ja spēlētājs, kam pienākas pildīt baņķiera pienākumus, nav drošs, ka var ar to precīzi un veikli tikt galā, spēlētāji drīkst vienoties par citu baņķieri no sava vidus.

Spēlētāju rangs

Spēlētāju rangu nosaka, trīs kritēriji (svarīguma secībā):

 • Kopējais uzvaru skaits (piemēram, spēlētājs ar 3 uzvarām vienmēr ir priekšā spēlētājam, kam izdevies uzvarēt 2 reizes).
 • Kopējais UP skaits (ja spēlētājiem ir vienāds uzvaru skaits, tad spēlētājs ar augstāku kopējo UP summu ir augstākā ranga vietā).
 • Kopējais procentuālo UP (%UP) skaits (situācijā, kad sakrīt gan uzvaru skaits, gan kopējais UP skaits, vietu rangā nosaka %UP summa). Spēlētāja %UP par konkrēto spēli nosaka, dalot šajā spēlē iegūto UP skaitu ar visu galdiņa spēlētāju iegūto UP summu. Lai aprēķinātu %UP spēlēm ar trīs spēlētājiem, spēles UP summa tiek palielināta par šīs spēles vidējo punktu skaitu. Ja šāda korekcija netiktu veikta, dalība trīs spēlētāju spēlēs dotu priekšrocības. Retā gadījumā, ja arī %UP skaits ir vienāds (kas galvenokārt var gadīties pēc pirmā raunda), galvenais tiesnesis izlozē, kurš no spēlētājiem ieņems augstāku pozīciju rangā.

Piezīmes:

 • Spēlētāja UP nosaka, ņemot vērā arī neizspēlētās uzvaras punktu kārtis.
 • Maksimālais UP skaits, ko spēlētājs var nopelnīt, ir 10. Tātad, arī tad, ja uzvarētājam spēles gaitā izdevies „sakrāt“ 11 vai vairāk UP (neizspēlējot UP progresa kārtis un/vai iegūt garākā ceļa vai vislielākā karapulka karti, kad viņam ir 9 punkti), rezultātā tiks ieskaitīti tikai 10.

Spēles anketa

Visos raundos katram galdiņam pirms spēles uzsākšanas tiek izsniegta spēles anketa, kur ir rakstīts raunda numurs, galdiņa numurs, spēles dalībnieku vārdi un punktu tabula. Spēlētāji uzrāda viens otram savu čempionāta dalībnieka karti, tādējādi apliecinot, ka viņi ir tie, kas norādīti anketā. Pēc punktu ierakstīšanas spēles beigās visi spēlētāji apstiprina, ka piekrīt rezultātiem, parakstoties uz spēles anketas.

Spēlētāja krāsu izvēle

Katrā spēlē spēlētājiem jāizvēlas savu figūru krāsa. Ja uz kādu krāsu pretendē divi vai vairāki spēlētāji, tā tiek piešķirta spēlētājiem ar augstāku rangu. Pirms pirmā raunda, kad rangs vēl nepastāv, prioritāti konfliktos nosaka sākuma pozīcija.

KO DER IEVĒROT

 • Nevelc garumā gājienu! Cieni arī citu spēlētāju laiku! Ja uz tavu aicinājumu tirgoties neviens neatsaucas, tas, visticamāk, nozīmē „nē“. Šajā čempionātā raundu ilgums ir stingri ierobežots, tādēļ čempionāta organizētāji var būt spiesti noteikt gājiena laika limitu vai pat pārtraukt spēli, nenosakot uzvarētāju.
 • Kad esat beiguši spēli, ierakstiet rezultātus anketā un paziņojiet par spēles beigām! Izjauciet spēles laukumu, sakārtojot sauszemes lauciņus un skaitļu aplīšus atsevišķās kaudzītēs, kā arī vienkopus savācot katrs savas izmantotās figūras. Jūras lauciņus neizjauciet, jo tie katrā spēlē paliek vienādi izkārtoti. Uzvarētāja pienākums ir atnest anketu tiesnešu galdiņam!
 • Kauliņiem ir pa galdu jāripo — lai tie nebūtu vienkārši „uzlikti“. Ja kaut viens no kauliņiem ir nokritis zemē vai apstājas slīpi, abi kauliņi ir jāpārmet.
 • Spēles dalībnieki ir paši atbildīgi par noteikumu ievērošanas savstarpēju kontroli. Ja pēc kļūdas pieļaušanas ir uzsāktas jaunas darbības, pieļauto kļūdu vairs nedrīkst labot. Piemēram, ja uzkrita „7“, bet aizmirsās (un neviens neatgādināja) pārvietot laupītāju, bet jau aizsākās tirdzniecība un būvniecība, laupītāju vairs nedrīkst pārvietot (tomēr jāatceras, ja spēlētājs kāda iemesla pēc nevēlas pārvietot laupītāju un uzreiz cenšas uzsākt maiņu vai būvēšanu, lai no tā izvairītos, viņam ir jāņem vērā citu spēlētāju atgādinājums laupītāju pārvietot). Tāpat, ja bankā tika nolikti atbilstošie izejmateriāli, bet aizmirsās uzlikt uz laukuma attiecīgo figūru, tad pēc gājiena nodošanas nākamajam spēlētājam figūru likt uz laukuma vairs nedrīkst.
 • Mutiski paziņojumi nav saistoši un gala rīcība var tikt mainīta atkarībā no spēlētāja vēlmēm. Piemēram, ja spēlētājs saka, ka laupīs no spēlētāja A, bet tad tomēr kaut kāda iemesla pēc pārdomā un grib laupīt no spēlētāja B, to drīkst darīt. Vai arī ja spēlētājs nodod bankā mālu un koku, sakot, ka būvēs ceļu, tomēr to vēl neuzbūvē, viņš drīkst, piemēram, piemaksāt labību un aitu un galā uzcelt ciemu.
 • Figūra skaitās uzlikta uz laukuma tad, kad tā ir nolikta legālā vietā un spēlētājs to ir atlaidis. Kamēr spēlētājs figūru vēl nav atlaidis, viņš to drīkst pārvietot arī uz citu vietu. Tomēr, ja figūra ir atlaista, tās atrašanās vietu mainīt vairs nedrīkst.
 • Vienošanās ārpus spēles noteikumiem (piemēram, solījums uzdāvināt limonādi, ja neliks laupītāju) nav saistošas nevienai no pusēm un var tikt pārkāptas bez sekām. Cita lieta, ka vienošanās partneris var to ņemt ļaunā. Tas pats attiecas uz īstermiņa aliansēm — tās nav aizliegtas, taču jebkurā brīdī var sabrukt.
 • Pretinieku lēmumu ietekmēšana ar vārdiem nav aizliegta — mēs pieņemam, ka katrs dalībnieks ir spējīgs patstāvīgi pieņemt lēmumu. Ja vēlaties to spēlētāju, kas, jūsuprāt, manipulē ar citiem, „sodīt“, ir iespējams, piemēram, ar viņu netirgoties vai arī spēlēt pret viņu ar viņa paša ieročiem.
 • Pretinieku fiziska iespaidošana pirms, pēc vai spēles laikā, protams, ir pilnīgi nepieļaujama un nozīmēs dalībnieka diskvalifikāciju.
 • Ja esi nācis just līdzi vai arī esi čempionāta dalībnieks, kas savu spēli jau pabeidzis, tad, vērojot cita galdiņa spēli, ir aizliegts izteikt spēlētājiem dzirdamus komentārus un sniegt padomus. Iejaukšanās spēlē no malas (pat ar šķietami nekaitīgu repliku) var ietekmēt spēles iznākumu un tāpēc nav pieļaujama! Dalībnieks, kas veic šādu iejaukšanos, atkarībā no tās „kaitīguma pakāpes“ var saņemt no brīdinājuma līdz pat diskvalifikācijai (galvenā tiesneša lēmums).
 • Visas spēles tiek spēlētas ar pamatspēles „Catan“ Baltijas versiju. Komunikācija spēles gaitā notiek latviešu valodā, taču visi spēles dalībnieki drīkst vienoties arī par citu valodu.

ORGANIZĒTĀJI VIENMĒR IR GATAVI ATRISINĀT CITUS JAUTĀJUMUS, KAS RODAS SPĒLES GAITĀ. JA GADĀS NESKAIDRA SITUĀCIJA, NEKAVĒJIETIES GRIEZTIES PĒC PALĪDZĪBAS!

Iepriekšējais raksts Kolekcionējamās kāršu spēles – populāras jau teju trīs desmitgades

Komentāri

Pēters - 20 marts, 2019

Vai ir piecas brīvas vietas finālā, ja visi kvalifikācijas turnīri nokavēti?

Mārtiņš - 5 marts, 2019

Cik vietas ir uz vienu turnīru? Vai gadījumā, ja vēl ir brīvas vietas, ir iespēja piereģistrēties arī uz vietas?

Kristīne - 27 februāris, 2019

Neredzu, ka dalībnieku saraksts būtu atjaunots katru darba dienu . Vai arī neesmu līdz galam veikusi reģistrēšanos?

Krišs - 21 februāris, 2019

Noteikumos minēts, ka dalībnieku sarakstu atjaunosiet katru dienu, bet tā nenotiek.

Brain Games - 21 februāris, 2019

UP – Uzvaras punkti
“Tiks spēlēta versija bez papildinājumiem? Tiešām?” – Jā. Turnīrā spēlēsim tikai pamatspēli.

Paldies Juri, par pareizo skaidrojumu kā liek ciematus.

Jautājums - 20 februāris, 2019

Kas ir “UP”? Nekur nemanīju skaidrojumu.

JURIS - 18 februāris, 2019

Ja uzsāk spēli pirmais, tad otro ciematu liek pēdējais. Secība, ja spēlē 4 spēlētāji (S spēlētāja kārtas numurs, C ciemata kārtas numurs) – S1C1, S2C1, S3C1, S4C1, S4C2, S3C2, S2C2, S1C2.

Tiks spēlēta versija bez papildinājumiem? Tiešām?

Jānis - 15 februāris, 2019

Ja uzsāku pirmais gājienu,tad arī otro ciematu lieku pirmais?

Atstāt komentāru

Komentāri parādīsies pēc tam, kad tiks apstiprināti

* Obligātie lauki