Apr 19 , 2016

4 Komentāri

Andrejs Timofejevs

Spēles apskats — Stone Age!

Vienā darbdienas vakarā ar sievu nolēmām atvilkt elpu no daudzajiem darbiem un uzspēlēt kādu galda spēli. No plaukta tika paņemta viena no manas otras pusītes mīļākajām spēlēm — Stone Age. Nu varēja sākties izcilais akmens laikmeta ļautiņu duelis par to, kurš uzbūvēs skaistākās mājas un atradīs labākas statuetes. Brīnumainā kārtā man beidzot izdevās uzvarēt šajā spēlē (80% gadījumu sieva te ir īsts čempiņš), tāpēc nolēmu uzrakstīt mazu apskatu, lai atzīmētu savu lielisko sasniegumu.

Tēma:

Katram spēlētājam ir dota viena akmens laikmeta cilvēku ģimene. Tā sastāv no pieciem cilvēciņiem, kuri cenšas pinvērtīgi izdzīvot sava laikmeta dzīves. Viņi būvē mājiņas, vairojas, medī, cērt kokus, vāc mālus, lasa akmeņus un pat atrod zeltu. Manuprāt, zelts nav tematisks spēlei, bet ko var gaidīt no spēles, kas paredz, ka, ja tev nav barības, ar ko pabarot savu cilti, tu viņiem vari dot apēst kokus vai akmeņus.

Komponenti:

Spēle izskatās ļoti jauki, ar augstas kvalitātes kartona komponentiem, skaistu spēles laukumu, koka cilvēciņiem un resursiem, kā arī metamo kauliņu krūzīti, kas imitē ādu. Vienīgā problēma, kas man radās ar spēli, ir tās noteikumi. Brain Games veikalā pirktajai kopijai nebija anglisko noteikumu. Jo visiem taču ir jāsaprot vācu valoda, vai ne? Taču problēmu atrisināju uz vietas veikalā, kur jauka pārdevēja uzreiz izdrukāja noteikumus angļu valodā, kas ir pieejami internetā.

Mehānikas:

Spēles pamatā ir strādnieku izvietošanas (worker placement) mehānika. Strādniekus var sūtīt vākt dažādus resursus, taču strādnieks tāpat vien tos nedabūs. Piemēram, lai dabūtu mālus, par katru strādnieku, kas dodas tos lasīt, tiek mests metamais kauliņš, un summa dalīta ar noteiktu koeficientu, ar kā palīdzību ātri aprēķina iegūto mālu skaitu. Citreiz 3 strādnieki var dabūt 4 mālus, bet 5 strādnieki 2. Protams, ir dažādi veidi, kā mazināt šādu veiksmes faktoru, un pēc spēles nejutīsies, ka esi zaudējis vai uzvarējis neveiksmīgu metienu dēļ.

Spēlē saskatu vismaz 5 dažādus veidus, kā uzvarēt, kas savā starpā ļoti labi kombinējas. Tas arī rada labu atkārtotu spēlējamību. Arī pēc 10 un vairāk reizēm spēle aizrauj. Šķiet, ka visas stratēģijas ir ja ne 100% balansētas, tad izmantojamas, lai cīnītos par uzvaru. Īpaši tāpēc, ka pie jebkura spēlētāju skaita ir rūpīgi jāseko līdzi pārējiem, jāparedz viņu plāni un jāmēģina tos nobloķēt. Taču, ja pat tu tiec nobloķēts, tev joprojām ir daudz citu alternatīvu, kur sūtīt savus strādniekus.

Kopumā spēle ir izcila ģimenes lokam, to esmu mēģinājis gan kopā ar vecākiem, draugiem, arī skolēniem, un gandrīz vienmēr bijušas ļoti pozitīvas atsauksmes, pat pozitīvākas, nekā es rakstu šai apskatā. Stone Age dodu 8 no 10, kā arī droši ierindoju starp spēlēm, ko izvēlēties, lai spēlētu kopā ar ģimeni.

Autors: Kristaps Auzāns

Spēli vari iegādāties Brain Games veikalā K.Barona ielā 55, Rīgā, vai interneta veikalā:
Stone Age

Vērtējums BGG: 7.6


4 Komentāri

 • 19 Apr 2016 Vijolīte

  Nav ne vainas, bet Katana tomēr daudz pārāka.

 • 19 Apr 2016 Tālis

  Spēle laba, vienkārša, nav grūti iemācīt bērnam.
  Kā mīnusu varu minēt spēles ilgumu – trijatā spēlējot, var mēģināt iekļauties minūtēs 90, bet droši vien, ka būs ilgāk. Īpaši lēna spēle ir sākumā, bet ar laiku, kad tavā “ciltī” ir vairāk strādnieku, spēle paliek raitāka.

  Un Jāni Dubav – pirms aizrādīt, derētu pārliecināties par sava aizrādījuma patiesumu :)

 • 19 Apr 2016 Jānis Dubavs

  Ja jau raksti apskatus, tad paseko līdzi latviešu valodai. Nav vārda “komponentes”, bet ir vārds “komponenti”, lai gan protams būtu jaukāk teikt “sastāvdaļas”. Apskats jauks, paldies.

 • 19 Apr 2016 Agnis Skuškovniks

  Lai gan tas netiek uzsvērts, man šķiet, spēle ļoti labi der kā 2 spēlētāju spēle. Ar 4 spēlētājiem, spēles galvenā problēma ir tā, ka tā kļūst gara, un ir sajūta, ka panāktais efekts īsti neatbilst spēlējot pavadītajam laikam.
  Pirmajās partijās tas protams ir nieks, jo tēma un dažādu jaunu kartiņu atklāšana aizrauj, bet brīdī, kad spēle jau iepazīta, tad garums nedaudz traucē.


Atstāj komentāru

Pirms publicēšanas komentāri tiks apstiprināti